Aktivt företag
Safe Capital Sweden AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-04
Bolaget skall bedriva utlåning av kapital mot företag och därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 11 december 2015
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 64999 Diverse övrig finansförmedling
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Blekingegatan 40
- Postnummer & ort
- 11662 STOCKHOLM
- Registrerat namn
- Safe Capital Sweden ABReg 2016-02-09
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
182 tkr
▼ 44,1 %Årets resultat
1,5 mkr
▲ 125,0 %Tillgångar
972 tkr
▲ 0,4 %Eget kapital
-2,6 mkr
▲ 37,2 %Anställda
0
Medelantal
Kassa & bank
226 tkr
▼ 52,8 %Totala skulder
3,6 mkr
▼ 30,1 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 181 727 | 324 878 | 844 219 | 2 213 059 | 4 123 000 |
| Övriga externa kostnader | 339 225 | 301 461 | 400 189 | 449 427 | - |
| Personalkostnader | 0 | 0 | 101 192 | 588 182 | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 1 541 298 | −3 338 617 | 431 333 | −7 071 050 | - |
| Resultat e. fin. poster | 1 531 276 | −6 135 439 | 3 533 288 | −7 732 249 | 4 270 000 |
| Resultat före skatt | 1 531 276 | −6 135 439 | 3 533 288 | −7 732 249 | - |
| Årets resultat | 1 531 276 | −6 135 439 | 3 533 288 | −7 732 249 | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 208 500 | 8 500 | 0 | 85 000 | - |
| Omsättningstillgångar | 763 394 | 959 992 | 14 623 307 | 26 417 095 | - |
| Kassa & bank | 226 349 | 479 912 | 272 225 | 2 381 954 | - |
| Summa tillgångar | 971 894 | 968 492 | 14 623 307 | 26 502 095 | - |
| Eget kapital | −2 580 956 | −4 112 231 | 3 923 208 | 389 920 | - |
| Långfristiga skulder | 0 | 1 100 000 | 8 650 000 | 3 500 000 | - |
| Kortfristiga skulder | 3 552 850 | 3 980 723 | 2 050 099 | 22 612 175 | - |
| Soliditet (%) | - | - | 27,0 % | 1,0 % | 23,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har minskat 5 år i rad, från 6,7 mkr (2020) till 182 tkr (2025).
- Årets resultat blev en vinst på 1,5 mkr, en nettomarginal på 842,6 %. 2 av de senaste 4 åren har slutat med vinst.
- Det egna kapitalet var negativt vid årets slut (−2,6 mkr), det vill säga skulderna översteg tillgångarna.
- De kortfristiga skulderna var större än omsättningstillgångarna (balanslikviditet 0,21).
- Omsättningen var högre än hos 33 % av bolagen med samma huvudbransch, diverse övrig finansförmedling (SNI 64999). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
848,1 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
842,6 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−44,1 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
−54,2 % per år
2021 till 2025
Balanslikviditet
0,21
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-10
3 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Stockholm
Andra registrerade bolag med säte i Stockholm.
- .DALLAS.GREEKPAN ABAB
- 's-Gravendijk Invest ABAB
- (K)lyftigt ABAB
- (s.m.i.t.h) swedish management innovation thinkers ABAB
- @BASE106 ABAB
- & Senocq ABAB
- & Zetterqvist kommunikation ABAB
- &Berhe agency ABAB