Aktivt företag
SAFE4U Security Of Sweden AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-06
Bolaget skall bedriva tillverkning, utveckling samt försäljning av säkerhetsrelaterade produkter, design, tillverkning och försäljning av kläder, sportutrustning och därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 21 oktober 2016
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 32990 Diverse övrig tillverkning
- Bransch (SNI)
- SNI 74110 Industridesign och modedesign
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Danavägen 2
- Postnummer & ort
- 74652 BÅLSTA
- Registrerat namn
- SAFE4U Security Of Sweden ABReg 2017-11-22
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
153,0 mkr
▲ 187,9 %Årets resultat
48,2 mkr
▲ 159,2 %Tillgångar
87,2 mkr
▲ 49,4 %Eget kapital
69,2 mkr
▲ 208,7 %Soliditet
79,4 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
4
Medelantal
Kassa & bank
22,0 mkr
Totala skulder
18,0 mkr
▼ 50,0 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 153 048 285 | 53 154 722 | 7 743 288 | 15 078 674 |
| Övriga externa kostnader | 5 230 068 | 2 179 281 | - | - |
| Personalkostnader | 4 807 626 | 2 807 757 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 60 577 613 | 23 414 804 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 60 691 144 | 23 426 680 | −475 126 | 2 139 901 |
| Resultat före skatt | 60 691 144 | 23 426 680 | - | - |
| Årets resultat | 48 184 167 | 18 587 468 | - | - |
| Balansräkning | ||||
| Anläggningstillgångar | 754 692 | 612 519 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 86 486 044 | 57 787 139 | - | - |
| Kassa & bank | 22 012 332 | 0 | - | - |
| Summa tillgångar | 87 240 736 | 58 399 658 | - | - |
| Eget kapital | 69 239 279 | 22 430 111 | - | - |
| Långfristiga skulder | 0 | 1 253 245 | - | - |
| Kortfristiga skulder | 18 001 457 | 34 716 302 | - | - |
| Soliditet (%) | 79,4 % | 38,4 % | 81,6 % | 59,1 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har ökat 2 år i rad, från 7,7 mkr (2023) till 153,0 mkr (2025).
- Årets resultat blev en vinst på 48,2 mkr, en nettomarginal på 31,5 %.
- Soliditeten var 79,4 % vid årets slut, upp från 59,1 % (2022).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 4,8 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 100 % av bolagen med samma huvudbransch, diverse övrig tillverkning (SNI 32990). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
39,6 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
31,5 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+187,9 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+116,5 % per år
2022 till 2025
Avkastning på eget kapital
69,6 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
4,80
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
38,3 mkr
4 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-12
2 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Bålsta
Andra registrerade bolag med säte i Bålsta.
- 08 Lyft ABAB
- 2-Con Rental ABAB
- 2-Con Sverige ABAB
- 28 Symbols ABAB
- 33ans Allservice ABAB
- 3A & jag ABAB
- 3D Fotteknik Sverige ABAB
- 3E Revisor i Bålsta ABAB