Aktivt företag
Safeguard Medical Nordic AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-13
Bolaget ska bedriva forskning, utveckling och försäljning av medicinska produkter samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 10 september 2019
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 46460 Partihandel med medicinsk utrustning och apoteksvaror
- Bransch (SNI)
- SNI 72109 Annan naturvetenskaplig och teknisk forskning och utveckling
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Ekbacksvägen 28
- Postnummer & ort
- 16869 BROMMA
- Registrerat namn
- Safeguard Medical Nordic ABReg 2021-04-28
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
38,9 mkr
▲ 42,6 %Årets resultat
2,0 mkr
▲ 35,2 %Tillgångar
21,1 mkr
▲ 29,8 %Eget kapital
11,6 mkr
▲ 21,0 %Anställda
4
Medelantal
Kassa & bank
8,9 mkr
▲ 199,3 %Totala skulder
8,8 mkr
▲ 47,5 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 38 948 126 | 27 319 124 | 46 919 982 | 23 566 958 | 14 165 875 |
| Övriga externa kostnader | 2 818 417 | 1 721 789 | 2 245 252 | 2 125 724 | 464 506 |
| Personalkostnader | 6 321 687 | 5 728 746 | 5 851 740 | 3 236 155 | 1 277 205 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 2 557 231 | 1 788 840 | 5 172 516 | 1 105 635 | 3 027 479 |
| Resultat e. fin. poster | 2 528 807 | 1 907 013 | 5 159 988 | 1 068 428 | 3 027 479 |
| Resultat före skatt | 2 528 807 | 1 907 013 | 5 159 988 | 1 068 428 | 2 327 479 |
| Årets resultat | 2 004 611 | 1 482 651 | 4 030 708 | 836 013 | 1 881 380 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 40 087 | 138 288 | 948 464 | 1 229 734 | 510 450 |
| Omsättningstillgångar | 21 020 184 | 16 084 592 | 16 739 078 | 8 832 493 | 12 322 217 |
| Kassa & bank | 8 864 488 | 2 962 230 | 5 630 633 | 5 138 132 | 6 015 730 |
| Summa tillgångar | 21 060 271 | 16 222 880 | 17 687 542 | 10 062 227 | 12 832 667 |
| Eget kapital | 11 560 062 | 9 555 451 | 8 072 800 | 4 042 092 | 2 009 388 |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 8 800 209 | 5 967 429 | 8 914 742 | 5 320 135 | 10 123 279 |
| Soliditet (%) | - | - | 48,8 % | 45,7 % | 20,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen ökade med 42,6 % jämfört med 2024, till 38,9 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 2,0 mkr, en nettomarginal på 5,1 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 5 åren.
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 2,4 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 95 % av bolagen med samma huvudbransch, partihandel med medicinsk utrustning och apoteksvaror (SNI 46460). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
6,6 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
5,1 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+42,6 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+18,2 % per år
2022 till 2025
Avkastning på eget kapital
17,3 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
2,39
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
9,7 mkr
4 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-20
4 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-06-30)
Registrerad: 2026-01-09
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-06-30)
Registrerad: 2024-12-23
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-06-30)
Registrerad: 2024-01-18
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-06-30)
Registrerad: 2022-12-20
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Bromma
Andra registrerade bolag med säte i Bromma.
- 110'ans Djurbutik ABAB
- 12ans & Ubonér ABAB
- 1M Etablering ABAB
- 1SQ Development ABAB
- 2 Mether Consulting ABAB
- 2 steg från paradise ABAB
- 2015 NannyCare ABAB
- 28 Consulting ABAB