Aktivt företag
Safinity AB
Översikt
Företaget ska bedriva konsultverksamhet inom medieproduktion.
- Registrerat
- 15 maj 2023
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 59110 Produktion av film, video och tv-program
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Postnummer & ort
- 12138 JOHANNESHOV
- Registrerat namn
- Safinity ABReg 2023-05-15
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2026Omsättning
599 tkr
▲ 11,2 %Årets resultat
103 tkr
▼ 21,7 %Tillgångar
382 tkr
▲ 13,4 %Eget kapital
134 tkr
▼ 17,0 %Soliditet
3500,0 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
331 tkr
▲ 43,1 %Totala skulder
249 tkr
▲ 41,1 %| Nyckeltal | 2026 | 2025 | 2024 | 2024 |
|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 598 860 | 538 310 | 463 689 | 463 689 |
| Övriga externa kostnader | 47 611 | 23 905 | 103 549 | 103 548 |
| Personalkostnader | 420 660 | 347 654 | 325 842 | 325 843 |
| Avskrivningar | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 128 985 | 165 581 | 33 307 | 33 307 |
| Resultat e. fin. poster | 129 395 | 165 404 | 33 195 | 33 195 |
| Resultat före skatt | 129 395 | 165 404 | 33 195 | 33 195 |
| Årets resultat | 102 640 | 131 167 | 24 741 | 24 741 |
| Balansräkning | ||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 382 242 | 337 128 | 289 127 | 289 127 |
| Kassa & bank | 330 704 | 231 102 | 289 273 | 289 273 |
| Summa tillgångar | 382 242 | 337 128 | 289 127 | 289 127 |
| Eget kapital | 133 549 | 160 908 | 49 740 | 49 740 |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 248 693 | 176 220 | 239 387 | 239 387 |
| Soliditet (%) | 3500,0 % | 4800,0 % | 1700,0 % | 1700,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2026- Omsättningen har ökat 2 år i rad, från 464 tkr (2024) till 599 tkr (2026).
- Årets resultat blev en vinst på 103 tkr, en nettomarginal på 17,1 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Omsättningen var högre än hos 42 % av bolagen med samma huvudbransch, produktion av film, video och tv-program (SNI 59110). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
21,5 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
17,1 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+11,2 %
2025 till 2026
Genomsnittlig tillväxt
+13,6 % per år
2024 till 2026
Avkastning på eget kapital
76,9 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,54
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
3 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2026-05-31)
Registrerad: 2026-07-26
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-05-31)
Registrerad: 2025-11-13
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-05-31)
Registrerad: 2024-11-18
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Johanneshov
Andra registrerade bolag med säte i Johanneshov.
- 08 bygg & måleri i johanneshov ABAB
- 08 Stockholm Ölstuga ABAB
- 08-City Kylteknik ABAB
- 1 Terapi ABAB
- 1000 Palm Trees Holding ABAB
- 1435mm ABAB
- 1652 Waxholm ABAB
- 19Labbet ABAB