Aktivt företag
SaJoe's Kitchen AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-15
Sälja afrikansk mat, catering och därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 5 juni 2020
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 10850 Tillverkning av lagad mat och färdigrätter
- Bransch (SNI)
- SNI 56110 Restaurangverksamhet
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Ciderfabrikens Väg 15
- C/o
- Ighodaro, Sagie Nathan
- Postnummer & ort
- 19559 MÄRSTA
- Registrerat namn
- SaJoe's Kitchen ABReg 2022-02-23
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
388 tkr
▼ 40,3 %Årets resultat
-49 tkr
▼ 918,6 %Tillgångar
128 tkr
▲ 56,7 %Eget kapital
28 tkr
▲ 3597,9 %Soliditet
22,1 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
4 tkr
▼ 39,0 %Totala skulder
100 tkr
▲ 20,9 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 388 168 | 650 141 | 623 156 | 8 065 | - |
| Övriga externa kostnader | 250 935 | 369 182 | 339 289 | 40 700 | 52 090 |
| Personalkostnader | 30 701 | 50 558 | 47 037 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −29 092 | 16 905 | −37 421 | −66 476 | −52 090 |
| Resultat e. fin. poster | −48 857 | 5 968 | −37 657 | −66 474 | −52 090 |
| Resultat före skatt | −48 857 | 5 968 | −37 657 | −66 474 | −52 090 |
| Årets resultat | −48 857 | 5 968 | −37 657 | −66 474 | −52 090 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 60 000 | 75 000 | 90 000 | 120 000 | - |
| Omsättningstillgångar | 68 337 | 6 913 | 1 599 | 13 099 | 6 386 |
| Kassa & bank | 3 879 | 6 354 | 142 | 3 476 | 3 476 |
| Summa tillgångar | 128 337 | 81 913 | 91 599 | 133 099 | 6 386 |
| Eget kapital | 28 333 | −810 | −6 778 | 30 879 | 6 386 |
| Långfristiga skulder | 89 104 | 72 723 | 88 076 | - | - |
| Kortfristiga skulder | 10 900 | 10 000 | 10 301 | 102 220 | 0 |
| Soliditet (%) | 22,1 % | -1,0 % | -7,4 % | 23,0 % | 100,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen minskade med 40,3 % jämfört med 2024, till 388 tkr.
- Årets resultat blev en förlust på 49 tkr, en nettomarginal på −12,6 %. 1 av de senaste 5 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 22,1 % vid årets slut.
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 6,3 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 22 % av bolagen med samma huvudbransch, tillverkning av lagad mat och färdigrätter (SNI 10850). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
−7,5 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
−12,6 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−40,3 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
−21,1 % per år
2023 till 2025
Balanslikviditet
6,27
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-21
6 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-02-07
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-03-03
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-02-22
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-05-02
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-01-31
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-12-31)
Registrerad: 2021-06-18
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Märsta
Andra registrerade bolag med säte i Märsta.
- 3mari ABAB
- 3S Personal & Transport ABAB
- 7-ans Taxi Märsta ABAB
- 81:an Bistro ABAB
- A & I Foods ABAB
- A & S Consulting ABAB
- A.E taxi&transport ABAB
- a.hartrodt Sweden ABAB