Aktivt företag
SAK Consulting AB
Översikt
Konsultverksamhet inom försäljning och rekrytering.
- Registrerat
- 17 september 2019
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 70200 Konsultverksamhet avseende företags organisation
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Månstigen 20
- Postnummer & ort
- 23642 HÖLLVIKEN
- Registrerat namn
- SAK Consulting ABReg 2019-09-17
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
848 tkr
▲ 55,9 %Årets resultat
40 kr
▲ 100,2 %Tillgångar
389 tkr
▲ 257,2 %Eget kapital
37 tkr
▲ 0,1 %Soliditet
9,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
18 tkr
▼ 59,0 %Totala skulder
352 tkr
▲ 388,3 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 847 998 | 543 998 | 930 000 | 370 000 | 370 000 |
| Övriga externa kostnader | 91 519 | 118 498 | - | - | - |
| Personalkostnader | 753 639 | 445 908 | - | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 2 840 | −20 541 | - | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 935 | −24 253 | 5 000 | 6 000 | −2 000 |
| Resultat före skatt | 935 | −24 253 | - | - | - |
| Årets resultat | 40 | −19 985 | - | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 3 373 | 4 268 | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 385 602 | 104 633 | - | - | - |
| Kassa & bank | 17 601 | 42 905 | - | - | - |
| Summa tillgångar | 388 975 | 108 901 | - | - | - |
| Eget kapital | 36 823 | 36 783 | - | - | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 352 152 | 72 118 | - | - | - |
| Soliditet (%) | 9,0 % | 34,0 % | 21,0 % | 27,0 % | 26,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen ökade med 55,9 % jämfört med 2023, till 848 tkr.
- Årets resultat blev en vinst på 40 kr, en nettomarginal på 0,0 %.
- Soliditeten var 9,0 % vid årets slut, ned från 27,0 % (2021).
- Omsättningen var högre än hos 56 % av bolagen med samma huvudbransch, konsultverksamhet avseende företags organisation (SNI 70200). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
0,3 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
0,0 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+55,9 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
+23,0 % per år
2020 till 2024
Balanslikviditet
1,09
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
848 tkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
3 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-07-31
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-07-31
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-07-31
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Höllviken
Andra registrerade bolag med säte i Höllviken.
- 023 Production ABAB
- 040-Gruppen ABAB
- 1 Tire ABAB
- 1000TACK ABAB
- 1013 Förvaltning ABAB
- 134an Förvaltning ABAB
- 2 CV Invest ABAB
- 2 Minds ABAB