Aktivt företag
Salah Fastigheter AB
Översikt
Bolaget ska bedriva fastighetsförvaltning samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 7 juli 2015
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 68201 Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Gångstigen 16
- Postnummer & ort
- 57439 VETLANDA
- Registrerat namn
- Salah Fastigheter ABReg 2023-02-27
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
926 tkr
▲ 85,4 %Årets resultat
127 tkr
▲ 318,8 %Tillgångar
9,3 mkr
▼ 0,1 %Eget kapital
2,0 mkr
▲ 6,9 %Soliditet
21,1 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
285 tkr
▲ 221,9 %Totala skulder
7,3 mkr
▼ 1,9 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 926 106 | 499 601 | 440 410 | 414 000 | 375 000 |
| Övriga externa kostnader | 297 391 | 206 681 | 210 217 | - | - |
| Personalkostnader | - | 0 | 0 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 457 912 | 179 604 | 135 562 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 179 660 | −53 375 | −62 647 | −37 000 | 70 000 |
| Resultat före skatt | 179 660 | −53 375 | −62 647 | - | - |
| Årets resultat | 126 908 | −58 012 | −65 407 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 8 969 875 | 9 140 678 | 5 318 556 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 284 606 | 124 695 | 96 013 | - | - |
| Kassa & bank | 284 606 | 88 409 | 58 159 | - | - |
| Summa tillgångar | 9 254 481 | 9 265 373 | 5 414 569 | - | - |
| Eget kapital | 1 954 609 | 1 827 701 | 1 885 713 | - | - |
| Långfristiga skulder | 7 035 464 | 7 198 988 | 3 410 872 | - | - |
| Kortfristiga skulder | 264 408 | 238 684 | 117 984 | - | - |
| Soliditet (%) | 21,1 % | 19,7 % | 34,8 % | 0,9 % | 16,6 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har ökat 4 år i rad, från 375 tkr (2021) till 926 tkr (2025).
- Årets resultat blev en vinst på 127 tkr, en nettomarginal på 13,7 %. 1 av de senaste 3 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 21,1 % vid årets slut, upp från 0,9 % (2022).
- Omsättningen var högre än hos 54 % av bolagen med samma huvudbransch, uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder (SNI 68201). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
49,4 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
13,7 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+85,4 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+25,4 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
6,5 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,08
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
5 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-03-09
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-04-27
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-05-29
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-07-06
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-04-21
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Vetlanda
Andra registrerade bolag med säte i Vetlanda.
- 4S FOOD Sweden ABAB
- A Cson Invest ABAB
- A M Plåt & Ventilation ABAB
- A Thylens försäljnings ABAB
- A-bygg i Vetlanda ABAB
- Aayat Luxe ABAB
- AB Boken VetlandaAB
- AB Simnatorp Bil & MaskinAB