Aktivt företag

Sales Partner Sverige AB

AB Org.nr 5591995583
← Tillbaka

Översikt

Uppdaterad 2026-06-12

Säljverksamhet inom försäljning av larm, bevakningstjänster och annan bevakningsverksamhet.

Registrerat
20 mars 2019
Juridisk form (SCB)
Övriga aktiebolag · 49
Bransch (SNI)
SNI 80090 Övrig säkerhetsverksamhet
Registreringsland
Sverige
Verksam (SCB)
Ja
Gatuadress
Brogatan 23
C/o
Garda Alarm AB
Postnummer & ort
30242 HALMSTAD
Registrerat namn
Sales Partner Sverige ABReg 2019-03-20

Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning

Ekonomisk översikt

Bokslut 2025
Omsättning
3,4 mkr
▼ 7,4 %
Årets resultat
5 tkr
▼ 17,8 %
Tillgångar
1,1 mkr
▲ 45,8 %
Eget kapital
84 tkr
▲ 5,8 %
Soliditet
8,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
10
Medelantal
Kassa & bank
2 tkr
▼ 92,0 %
Totala skulder
969 tkr
▲ 50,8 %
Nyckeltal 20252024202320222021
Resultaträkning
Nettoomsättning 3 354 307 3 622 202 5 583 855 7 086 565 10 796 331
Övriga externa kostnader 154 384 5 422 12 456 549 083 1 634 749
Personalkostnader 3 215 990 3 342 171 5 041 454 6 258 133 8 752 158
Avskrivningar - - - - -
Rörelseresultat 846 298 328 718 913 350 566 506 748
Resultat e. fin. poster 5 207 305 675 721 642 350 566 506 748
Resultat före skatt 5 207 5 675 21 642 566 6 748
Årets resultat 4 620 5 622 16 944 97 4 977
Balansräkning
Anläggningstillgångar - - - - -
Omsättningstillgångar 1 053 564 722 659 985 533 1 491 588 1 706 837
Kassa & bank 1 592 19 872 6 906 4 280 4 671
Summa tillgångar 1 053 564 722 659 985 533 1 491 588 1 706 837
Eget kapital 84 372 79 752 74 130 57 186 57 089
Långfristiga skulder - - - - -
Kortfristiga skulder 969 192 642 907 911 403 1 434 402 1 649 748
Soliditet (%) 8,0 % 11,0 % 8,0 % 4,0 % 3,0 %

Analys av ekonomin

Bokslut 2025
  • Omsättningen har minskat 4 år i rad, från 10,8 mkr (2021) till 3,4 mkr (2025).
  • Årets resultat blev en vinst på 5 tkr, en nettomarginal på 0,1 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 5 åren.
  • Soliditeten var 8,0 % vid årets slut.
  • Omsättningen var högre än hos 61 % av bolagen med samma huvudbransch, övrig säkerhetsverksamhet (SNI 80090). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
0,0 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
0,1 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−7,4 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
−25,3 % per år
2021 till 2025
Balanslikviditet
1,09
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
335 tkr
10 anställda i snitt

Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.

Jämför Sales Partner Sverige AB med andra bolag →

Årsredovisningar

Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.

Uppdaterad 2026-06-19

5 årsredovisning(ar)

Årsredovisning (period t.o.m. 2025-06-30)
Registrerad: 2025-08-26 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-06-30)
Registrerad: 2024-08-29 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-06-30)
Registrerad: 2023-08-15 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-06-30)
Registrerad: 2022-08-30 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-06-30)
Registrerad: 2021-09-01 Format: application/zip
Ladda ner

Domännamn

Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.

Hitta online

Sök efter detta företag på andra plattformar.

Fler företag i Halmstad

Andra registrerade bolag med säte i Halmstad.

Alla företag i Halmstad →