Aktivt företag
Salong Banito AB
Översikt
Bolaget ska bedriva frisörverksamhet och därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 17 december 2019
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 96210 Frisörer och barberare
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Postnummer & ort
- 64531 STRÄNGNÄS
- Registrerat namn
- Salong Banito ABReg 2019-12-17
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
1,5 mkr
▲ 11,4 %Årets resultat
594 tkr
▲ 1,2 %Tillgångar
3,6 mkr
▲ 20,1 %Eget kapital
3,1 mkr
▲ 23,4 %Soliditet
90,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
3,2 mkr
▲ 22,8 %Totala skulder
342 tkr
▲ 3,3 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 1 455 897 | 1 306 638 | 1 296 118 | 1 259 000 | 1 221 000 |
| Övriga externa kostnader | 46 875 | 62 723 | 93 598 | - | - |
| Personalkostnader | 656 809 | 534 086 | 572 461 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 694 977 | 674 921 | 601 796 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 747 685 | 738 946 | 605 506 | 539 000 | 808 000 |
| Resultat före skatt | 747 685 | 738 946 | 605 506 | - | - |
| Årets resultat | 593 668 | 586 636 | 480 769 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 3 614 426 | 3 009 945 | 2 389 095 | - | - |
| Kassa & bank | 3 203 021 | 2 609 051 | 1 990 734 | - | - |
| Summa tillgångar | 3 614 426 | 3 009 945 | 2 389 095 | - | - |
| Eget kapital | 3 126 387 | 2 532 720 | 1 946 084 | - | - |
| Långfristiga skulder | 0 | 1 000 | 1 000 | - | - |
| Kortfristiga skulder | 342 039 | 330 225 | 296 011 | - | - |
| Soliditet (%) | 90,0 % | 88,0 % | 86,0 % | 83,0 % | 76,8 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har ökat 5 år i rad, från 1,2 mkr (2020) till 1,5 mkr (2025).
- Årets resultat blev en vinst på 594 tkr, en nettomarginal på 40,8 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Soliditeten var 90,0 % vid årets slut, upp från 83,0 % (2022).
- Omsättningen var högre än hos 71 % av bolagen med samma huvudbransch, frisörer och barberare (SNI 96210). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
47,7 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
40,8 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+11,4 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+4,5 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
19,0 %
Årets resultat / eget kapital
Omsättning per anställd
1,5 mkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
3 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-07-28
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-07-28
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-05-28
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Strängnäs
Andra registrerade bolag med säte i Strängnäs.
- 1337Labz ABAB
- 1891 consulting ABAB
- 2B 4ever ABAB
- 2bSec Consulting ABAB
- 2bSec Holding ABAB
- 2bSec Professional Services ABAB
- 3 E Bygg AktiebolagAB
- 3Element ABAB