Aktivt företag

Salong Självfallet Västra Aros AB

AB Org.nr 5569455917
← Tillbaka

Översikt

Uppdaterad 2026-05-30

Aktiebolaget ska bedriva frisörverksamhet, nagelvård samt därmed förenlig verksamhet.

Registrerat
16 oktober 2013
Juridisk form (SCB)
Övriga aktiebolag · 49
Bransch (SNI)
SNI 96210 Frisörer och barberare
Bransch (SNI)
SNI 96220 Skönhetsvård och andra skönhetsbehandlingar
Registreringsland
Sverige
Verksam (SCB)
Ja
Gatuadress
Smedjegatan 7
Postnummer & ort
72213 VÄSTERÅS
Registrerat namn
Salong Självfallet Västra Aros ABReg 2013-10-16

Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning

Ekonomisk översikt

Bokslut 2025
Omsättning
831 tkr
▼ 2,9 %
Årets resultat
30 tkr
▼ 25,3 %
Tillgångar
1,7 mkr
▼ 3,7 %
Eget kapital
1,5 mkr
▲ 2,0 %
Soliditet
90,5 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
1,3 mkr
▼ 7,9 %
Totala skulder
161 tkr
▼ 37,2 %
Nyckeltal 20252024202320222021
Resultaträkning
Nettoomsättning 830 763 855 420 969 279 958 619 986 269
Övriga externa kostnader 226 476 224 207 212 374 227 078 188 459
Personalkostnader 481 096 480 753 496 242 520 413 446 486
Avskrivningar - - - - -
Rörelseresultat 30 428 35 799 145 527 79 237 332 979
Resultat e. fin. poster 41 709 50 099 148 942 79 262 332 979
Resultat före skatt 41 709 50 099 148 942 79 262 332 979
Årets resultat 29 788 39 900 118 264 62 912 264 231
Balansräkning
Anläggningstillgångar - - - - -
Omsättningstillgångar 1 687 245 1 752 516 1 717 700 1 601 838 1 517 003
Kassa & bank 1 302 536 1 415 004 1 367 017 1 252 582 1 197 833
Summa tillgångar 1 687 245 1 752 516 1 717 700 1 601 838 1 517 003
Eget kapital 1 526 676 1 496 888 1 556 988 1 438 724 1 375 813
Långfristiga skulder - - - - -
Kortfristiga skulder 160 569 255 628 160 712 163 114 141 190
Soliditet (%) 90,5 % 85,4 % 90,6 % 89,8 % 90,7 %

Analys av ekonomin

Bokslut 2025
  • Omsättningen har minskat 2 år i rad, från 969 tkr (2023) till 831 tkr (2025).
  • Årets resultat blev en vinst på 30 tkr, en nettomarginal på 3,6 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 5 åren.
  • Soliditeten var 90,5 % vid årets slut.
  • Omsättningen var högre än hos 40 % av bolagen med samma huvudbransch, frisörer och barberare (SNI 96210). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
3,7 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
3,6 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−2,9 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
−4,2 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
2,0 %
Årets resultat / eget kapital
Omsättning per anställd
831 tkr
1 anställd i snitt

Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.

Jämför Salong Självfallet Västra Aros AB med andra bolag →

Årsredovisningar

Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.

Uppdaterad 2026-06-05

8 årsredovisning(ar)

Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-05-10 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-04-29 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-02-21 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-02-27 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-04-26 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-12-31)
Registrerad: 2021-05-14 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2019-12-31)
Registrerad: 2020-03-15 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2018-12-31)
Registrerad: 2019-07-25 Format: application/zip
Ladda ner

Domännamn

Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.

Hitta online

Sök efter detta företag på andra plattformar.

Fler företag i Västerås

Andra registrerade bolag med säte i Västerås.

Alla företag i Västerås →