Aktivt företag
Salt & Peppar Luleå AB
Översikt
Restaurangverksamhet och därmed förenlig verksamhet
- Registrerat
- 17 mars 2020
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 56110 Restaurangverksamhet
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Postnummer & ort
- 95431 GAMMELSTAD
- Registrerat namn
- Salt & Peppar Luleå ABReg 2020-03-17
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
4,1 mkr
▲ 8,6 %Årets resultat
-588 tkr
▼ 238,7 %Tillgångar
675 tkr
▼ 51,8 %Eget kapital
321 tkr
▼ 64,7 %Soliditet
47,5 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
3
Medelantal
Kassa & bank
111 tkr
▼ 84,4 %Totala skulder
355 tkr
▼ 16,1 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 4 133 265 | 3 804 892 | 3 356 881 | 3 400 288 | 2 922 354 |
| Övriga externa kostnader | 1 597 460 | 865 455 | 652 517 | - | - |
| Personalkostnader | 1 575 150 | 1 117 770 | 1 321 170 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −647 923 | 340 693 | 343 217 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | −650 633 | 327 971 | 328 884 | 640 760 | 263 442 |
| Resultat före skatt | −580 804 | 535 971 | 328 884 | - | - |
| Årets resultat | −587 669 | 423 695 | 260 208 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 284 249 | 429 661 | 329 094 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 390 914 | 970 992 | 789 646 | - | - |
| Kassa & bank | 111 191 | 711 629 | 562 253 | - | - |
| Summa tillgångar | 675 163 | 1 400 653 | 1 118 740 | - | - |
| Eget kapital | 320 614 | 908 282 | 684 587 | - | - |
| Långfristiga skulder | - | 63 333 | 86 753 | - | - |
| Kortfristiga skulder | 354 549 | 359 209 | 69 571 | - | - |
| Soliditet (%) | 47,5 % | 69,0 % | 81,0 % | 69,0 % | 23,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har ökat 2 år i rad, från 3,4 mkr (2023) till 4,1 mkr (2025).
- Årets resultat blev en förlust på 588 tkr, en nettomarginal på −14,2 %. 2 av de senaste 3 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 47,5 % vid årets slut, ned från 69,0 % (2022).
- Omsättningen var högre än hos 59 % av bolagen med samma huvudbransch, restaurangverksamhet (SNI 56110). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
−15,7 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
−14,2 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+8,6 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+9,1 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
−183,3 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,10
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,4 mkr
3 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
6 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-07-31
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-07-28
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-07-31
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-07-31
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-03-01
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-12-31)
Registrerad: 2021-08-02
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Gammelstad
Andra registrerade bolag med säte i Gammelstad.
- A Couple ABAB
- AB Charlotte LindmarkAB
- Abeth ABAB
- Acala ABAB
- Aira Consulting ABAB
- Aksin Förvaltning ABAB
- Aktab Sverige ABAB
- Aktiebolaget Björn och AlmirAB