Aktivt företag

Salver AB

AB Org.nr 5591616254
← Tillbaka

Översikt

Bolaget skall bedriva konsultverksamhet inom verksamhetsut- veckling av turism och annan kulturell verksamhet med hjälp av informationsteknologi samt annan därmed förenlig verksamhet.

Registrerat
7 juni 2018
Juridisk form (SCB)
Övriga aktiebolag · 49
Bransch (SNI)
SNI 79900 Turist- och bokningsverksamhet
Registreringsland
Sverige
Verksam (SCB)
Ja
Gatuadress
Svedjevägen 8
C/o
C/o David Ullström
Postnummer & ort
61496 ÖSTRA RYD
Registrerat namn
Salver ABReg 2019-08-28

Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning

Ekonomisk översikt

Bokslut 2025
Omsättning
121 tkr
▲ 15,8 %
Årets resultat
110 tkr
▲ 291,3 %
Tillgångar
717 tkr
▼ 75,2 %
Eget kapital
305 tkr
▼ 87,8 %
Soliditet
42,5 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
568 tkr
▼ 79,0 %
Totala skulder
412 tkr
▲ 3,6 %
Nyckeltal 20252024202320222021
Resultaträkning
Nettoomsättning 120 825 104 374 84 448 42 743 12 046
Övriga externa kostnader 48 265 214 619 273 786 370 081 539 439
Personalkostnader - 0 2 019 276 710 150 856
Avskrivningar - - - - -
Rörelseresultat 72 560 −110 245 −191 357 −604 048 −678 249
Resultat e. fin. poster 110 489 −57 749 −190 875 −604 048 −704 909
Resultat före skatt 110 489 −57 749 −190 875 −604 048 −704 909
Årets resultat 110 489 −57 749 −190 875 −604 048 −704 909
Balansräkning
Anläggningstillgångar - - - - -
Omsättningstillgångar 716 733 2 891 855 2 808 144 3 032 539 4 255 312
Kassa & bank 568 218 2 699 570 2 660 946 2 904 348 4 057 803
Summa tillgångar 716 733 2 891 855 2 808 144 3 032 539 4 255 312
Eget kapital 304 615 2 494 127 2 551 875 2 742 751 3 346 799
Långfristiga skulder - - - 0 675 000
Kortfristiga skulder 412 118 397 728 256 269 289 788 233 513
Soliditet (%) 42,5 % 86,2 % 90,9 % 90,4 % 78,6 %

Analys av ekonomin

Bokslut 2025
  • Omsättningen ökade med 15,8 % jämfört med 2024, till 121 tkr.
  • Årets resultat blev en vinst på 110 tkr, en nettomarginal på 91,4 %. 1 av de senaste 5 åren har slutat med vinst.
  • Soliditeten var 42,5 % vid årets slut, ned från 90,4 % (2022).
  • Omsättningen var högre än hos 20 % av bolagen med samma huvudbransch, turist- och bokningsverksamhet (SNI 79900). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
60,1 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
91,4 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+15,8 %
2024 till 2025
Avkastning på eget kapital
36,3 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,74
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder

Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.

Jämför Salver AB med andra bolag →

Årsredovisningar

Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.

7 årsredovisning(ar)

Årsredovisning (period t.o.m. 2025-06-30)
Registrerad: 2026-01-06 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-06-30)
Registrerad: 2025-01-14 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-06-30)
Registrerad: 2024-01-11 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-06-30)
Registrerad: 2022-10-20 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-06-30)
Registrerad: 2021-09-30 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-06-30)
Registrerad: 2020-12-21 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2019-06-30)
Registrerad: 2019-10-25 Format: application/zip
Ladda ner

Domännamn

Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.

Hitta online

Sök efter detta företag på andra plattformar.

Fler företag i Östra Ryd

Andra registrerade bolag med säte i Östra Ryd.

Alla företag i Östra Ryd →