Aktivt företag
Samariten Ambulans Skåne AB
Översikt
Bolaget skall bedriva sjuk- och taxitransporter samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 22 november 1993
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 85400 Universitets- eller högskoleutbildning
- Bransch (SNI)
- SNI 86920 Ambulanstransporter och ambulanssjukvård
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Cedersdalsvägen 5 A
- Postnummer & ort
- 18640 VALLENTUNA
- Registrerat namn
- Samariten Ambulans Skåne ABReg 2004-02-24
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
125 tkr
Årets resultat
92 tkr
▲ 39605,6 %Tillgångar
952 tkr
▲ 14,8 %Eget kapital
921 tkr
▲ 11,1 %Kassa & bank
725 tkr
▼ 0,3 %Totala skulder
31 tkr
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 125 000 | - | - | 92 000 | 170 000 |
| Övriga externa kostnader | 8 836 | 994 | 3 523 | 1 780 | - |
| Personalkostnader | - | - | - | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 116 164 | −994 | −3 523 | 90 220 | - |
| Resultat e. fin. poster | 116 990 | 231 | −2 861 | 89 926 | 168 000 |
| Resultat före skatt | - | - | - | - | - |
| Årets resultat | 91 720 | 231 | −2 861 | 71 403 | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 952 024 | 829 054 | 830 414 | 833 275 | - |
| Kassa & bank | 724 783 | 726 744 | 742 414 | 779 647 | - |
| Summa tillgångar | 952 024 | 829 054 | 830 414 | 833 275 | - |
| Eget kapital | 920 774 | 829 054 | 828 823 | 831 684 | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 31 250 | 0 | 1 591 | 1 591 | - |
| Soliditet (%) | - | - | - | 99,8 % | 97,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Årets resultat blev en vinst på 92 tkr, en nettomarginal på 73,4 %. 3 av de senaste 4 åren har slutat med vinst.
- Omsättningen var högre än hos 25 % av bolagen med samma huvudbransch, universitets- eller högskoleutbildning (SNI 85400). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
92,9 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
73,4 %
Årets resultat / omsättning
Genomsnittlig tillväxt
−7,4 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
10,0 %
Årets resultat / eget kapital
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
3 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-05-28
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-05-26
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-05-31
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Vallentuna
Andra registrerade bolag med säte i Vallentuna.
- 023 HOLDING ABAB
- 08 Construct Bemanning ABAB
- 08 Construct Holding ABAB
- 08 Construct Totalentreprenad ABAB
- 1964 Consulting ABAB
- 1A Konsult ABAB
- 2112 Holding ABAB
- 2A Bygg ABAB