Aktivt företag
SamNursing AB
Översikt
Uppdaterad 2026-05-08
Företaget kommer bedriva konsulttjänster inom vård samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 24 april 2023
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 87301 Vård och omsorg i särskilda boendeformer för äldre personer
- Bransch (SNI)
- SNI 87201 Boende med särskild service för personer med psykisk funktionsnedsättning
- Bransch (SNI)
- SNI 87100 Boende med sjuksköterskevård
- Bransch (SNI)
- SNI 87302 Vård och omsorg i särskilda boendeformer för personer med fysisk funktionsnedsättning
- Bransch (SNI)
- SNI 87203 Boende med särskild service för vuxna med missbruksproblem
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Oxhagsgatan 53
- Postnummer & ort
- 60361 NORRKÖPING
- Registrerat namn
- SamNursing ABReg 2023-04-24
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
698 tkr
▲ 6,9 %Årets resultat
134 tkr
▼ 21,0 %Tillgångar
268 tkr
▼ 16,8 %Eget kapital
229 tkr
▲ 17,6 %Soliditet
85,5 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
219 tkr
▲ 1,4 %Totala skulder
39 tkr
▼ 69,4 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 |
|---|---|---|
| Resultaträkning | ||
| Nettoomsättning | 697 564 | 652 277 |
| Övriga externa kostnader | 25 761 | 30 868 |
| Personalkostnader | 503 188 | 407 402 |
| Avskrivningar | - | - |
| Rörelseresultat | 168 736 | 214 007 |
| Resultat e. fin. poster | 169 105 | 214 143 |
| Resultat före skatt | 169 105 | 214 143 |
| Årets resultat | 134 347 | 170 059 |
| Balansräkning | ||
| Anläggningstillgångar | - | - |
| Omsättningstillgångar | 268 349 | 322 518 |
| Kassa & bank | 219 341 | 216 316 |
| Summa tillgångar | 268 349 | 322 518 |
| Eget kapital | 229 406 | 195 059 |
| Långfristiga skulder | - | - |
| Kortfristiga skulder | 38 943 | 127 459 |
| Soliditet (%) | 85,5 % | 60,5 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Årets resultat blev en vinst på 134 tkr, en nettomarginal på 19,3 %.
- Soliditeten var 85,5 % vid årets slut, upp från 60,5 % (2023).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 6,9 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 44 % av bolagen med samma huvudbransch, vård och omsorg i särskilda boendeformer för äldre personer (SNI 87301). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
24,2 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
19,3 %
Årets resultat / omsättning
Avkastning på eget kapital
58,6 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
6,89
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-05-07
2 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Norrköping
Andra registrerade bolag med säte i Norrköping.
- 0524 Invest ABAB
- 1 A Lindalens Omsorg i Norrköping ABAB
- 1 EL ABAB
- 1/2 portion ABAB
- 10 KL Konsultlager ABAB
- 1916 Invest ABAB
- 2 B Curious ABAB
- 2 Be 4 You i Norrköping ABAB