Aktivt företag

Samson Mät- och Reglerteknik Aktiebolag

AB Org.nr 5562016492
← Tillbaka

Översikt

Uppdaterad 2026-05-11

Bolaget ska bedriva handel, montering och service av reglerventiler och processutrustning samt bedriva därmed förenlig verksamhet.

Registrerat
22 oktober 1979
Juridisk form (SCB)
Övriga aktiebolag · 49
Bransch (SNI)
SNI 46641 Partihandel med mät- och precisionsinstrument
Bransch (SNI)
SNI 46610 Partihandel med jordbruksmaskiner och jordbruksutrustning
Registreringsland
Sverige
Verksam (SCB)
Ja
Gatuadress
Kungsporten 6E
Postnummer & ort
42750 BILLDAL
Registrerat namn
Samson Mät- och Reglerteknik AktiebolagReg 1980-06-02

Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning

Ekonomisk översikt

Bokslut 2025
Omsättning
84,6 mkr
▼ 4,3 %
Årets resultat
6,6 mkr
▼ 45,0 %
Tillgångar
65,3 mkr
▼ 0,5 %
Eget kapital
53,6 mkr
▲ 3,0 %
Anställda
16
Medelantal
Totala skulder
11,7 mkr
▼ 14,1 %
Nyckeltal 20252024202320222021
Resultaträkning
Nettoomsättning 84 607 500 88 369 583 91 753 154 108 214 830 52 484 000
Övriga externa kostnader 5 688 822 5 723 628 4 998 435 4 852 141 -
Personalkostnader 17 346 490 15 284 740 14 196 837 14 382 359 -
Avskrivningar - - - - -
Rörelseresultat 7 811 240 13 942 897 14 236 100 21 789 714 -
Resultat e. fin. poster 8 313 708 15 141 214 15 286 114 21 781 635 −3 520 000
Resultat före skatt 8 313 708 15 141 214 15 286 114 21 781 635 -
Årets resultat 6 576 768 11 965 224 12 118 961 17 750 671 -
Balansräkning
Anläggningstillgångar 486 665 614 370 928 153 940 172 -
Omsättningstillgångar 64 801 114 65 016 618 69 308 115 80 203 753 -
Kassa & bank - - - - -
Summa tillgångar 65 287 779 65 630 987 70 236 268 81 143 925 49 028 000
Eget kapital 53 582 668 52 005 900 60 040 676 53 921 715 -
Långfristiga skulder - - - - -
Kortfristiga skulder 11 705 111 13 625 087 10 195 592 27 222 210 -
Soliditet (%) - - 85,5 % 66,4 % 78,0 %

Analys av ekonomin

Bokslut 2025
  • Omsättningen har minskat 3 år i rad, från 108,2 mkr (2022) till 84,6 mkr (2025).
  • Årets resultat blev en vinst på 6,6 mkr, en nettomarginal på 7,8 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 4 åren.
  • Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 5,5 gånger om.
  • Omsättningen var högre än hos 95 % av bolagen med samma huvudbransch, partihandel med mät- och precisionsinstrument (SNI 46641). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
9,2 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
7,8 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−4,3 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+12,7 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
12,3 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
5,54
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
5,3 mkr
16 anställda i snitt

Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.

Jämför Samson Mät- och Reglerteknik Aktiebolag med andra bolag →

Årsredovisningar

Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.

Uppdaterad 2026-05-15

3 årsredovisning(ar)

Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-03-25 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-05-14 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-05-23 Format: application/zip
Ladda ner

Domännamn

Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.

Hitta online

Sök efter detta företag på andra plattformar.

Fler företag i Billdal

Andra registrerade bolag med säte i Billdal.

Alla företag i Billdal →