Aktivt företag
Sandbergs Autocenter AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-01
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva handel med fordon, båtar och fritidsartiklar, förvaltning av värdepapper jämte annan därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 15 juli 2014
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 47811 Detaljhandel med personbilar och lätta motorfordon
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Sätunagatan 10
- C/o
- Sandbergs autocenter AB
- Postnummer & ort
- 52141 FALKÖPING
- Registrerat namn
- Sandbergs Autocenter ABReg 2016-01-14
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
84,8 mkr
▼ 5,0 %Årets resultat
1,1 mkr
▼ 3,9 %Tillgångar
24,0 mkr
▲ 26,0 %Eget kapital
5,0 mkr
▲ 1,9 %Soliditet
27,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
5
Medelantal
Kassa & bank
0 kr
▼ 100,0 %Totala skulder
17,1 mkr
▲ 39,7 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 84 762 681 | 89 182 786 | 131 009 290 | 125 076 000 | 87 264 000 |
| Övriga externa kostnader | 2 226 339 | 2 334 644 | 1 960 846 | - | - |
| Personalkostnader | 3 467 791 | 3 170 248 | 3 377 136 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 2 390 487 | 1 906 026 | 2 247 835 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 1 894 567 | 1 450 630 | 2 066 868 | 3 175 000 | 4 570 000 |
| Resultat före skatt | 1 395 342 | 1 450 630 | 2 456 868 | - | - |
| Årets resultat | 1 094 471 | 1 138 660 | 1 939 738 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 463 206 | 586 175 | 188 018 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 23 583 608 | 18 493 382 | 19 249 163 | - | - |
| Kassa & bank | 0 | 12 566 | 150 | - | - |
| Summa tillgångar | 24 046 814 | 19 079 557 | 19 437 181 | - | - |
| Eget kapital | 5 038 162 | 4 943 691 | 6 805 031 | - | - |
| Långfristiga skulder | 14 494 321 | 9 410 249 | 8 315 793 | - | - |
| Kortfristiga skulder | 2 654 331 | 2 865 617 | 2 456 357 | - | - |
| Soliditet (%) | 27,0 % | 34,0 % | 43,0 % | 69,0 % | 72,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen har minskat 2 år i rad, från 131,0 mkr (2022) till 84,8 mkr (2024).
- Årets resultat blev en vinst på 1,1 mkr, en nettomarginal på 1,3 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Soliditeten var 27,0 % vid årets slut, ned från 69,0 % (2021).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 8,9 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 96 % av bolagen med samma huvudbransch, detaljhandel med personbilar och lätta motorfordon (SNI 47811). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
2,8 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
1,3 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−5,0 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
−0,7 % per år
2020 till 2024
Avkastning på eget kapital
21,7 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
8,88
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
17,0 mkr
5 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-06
2 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Falköping
Andra registrerade bolag med säte i Falköping.
- 3JD Fastigheter ABAB
- 4K Management ABAB
- 7P Holding ABAB
- A Götlind Förvaltning i Falköping ABAB
- A Lot Decoration Sweden ABAB
- A-Borrning ABAB
- A-Borrning Finans ABAB
- A-borrning i Falköping AktiebolagAB