Aktivt företag
Sandco System i Uppsala AB
Översikt
Uppdaterad 2026-05-30
Bolaget skall bedriva tillverkning av grävmaskinsutrustning såsom rotortilt med grip, skjutbara stickor till entreprenadmaskiner och därtill hörande maskindelar, vidare skall bolaget bedriva maskinförsäljning, utveckling och forskning inom bränslebesparing kring grävutrustning samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 2 oktober 2013
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 25530 Metallegoarbeten
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Rasbo Vallby
- C/o
- c/o KJ:s Maskiner
- Postnummer & ort
- 74178 UPPSALA
- Registrerat namn
- Sandco System i Uppsala ABReg 2014-04-09
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
414 tkr
Årets resultat
55 tkr
▲ 329,4 %Tillgångar
553 tkr
▲ 604,1 %Eget kapital
121 tkr
▲ 83,7 %Soliditet
22,0 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
16 tkr
▲ 11991,5 %Totala skulder
432 tkr
▲ 3258,3 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 414 017 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 39 594 | 29 645 | - | - |
| Personalkostnader | - | - | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 70 613 | −23 095 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 70 380 | −23 198 | −25 000 | −16 000 |
| Resultat före skatt | 70 380 | 12 802 | - | - |
| Årets resultat | 54 972 | 12 802 | - | - |
| Balansräkning | ||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 553 057 | 78 547 | - | - |
| Kassa & bank | 15 598 | 129 | - | - |
| Summa tillgångar | 553 057 | 78 547 | - | - |
| Eget kapital | 120 643 | 65 671 | - | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 432 414 | 12 876 | - | - |
| Soliditet (%) | 22,0 % | 84,0 % | 73,0 % | 73,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Årets resultat blev en vinst på 55 tkr, en nettomarginal på 13,3 %.
- Soliditeten var 22,0 % vid årets slut, ned från 73,0 % (2022).
- Omsättningen var högre än hos 18 % av bolagen med samma huvudbransch, metallegoarbeten (SNI 25530). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
17,1 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
13,3 %
Årets resultat / omsättning
Avkastning på eget kapital
45,6 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,28
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-05
4 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-06-30)
Registrerad: 2026-01-09
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-06-30)
Registrerad: 2025-01-08
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-06-30)
Registrerad: 2024-01-15
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-06-30)
Registrerad: 2022-12-21
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Uppsala
Andra registrerade bolag med säte i Uppsala.
- + Est Productions ABAB
- 011STUDIO ABAB
- 018 Interiör & Design ABAB
- 018 Ventilation ABAB
- 018MÅLERI ABAB
- 02 Bygg & Fastighet ABAB
- 04 Grupp ABAB
- 1 Frisör Uppsala ABAB