Aktivt företag
SANDENG AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-01
Bolaget ska bedriva bildproduktion och försäljning av utrustning i anslutning härtill.
- Registrerat
- 16 juli 2014
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 58190 Annan förlagsverksamhet, utom utgivning av programvara
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Hammarby Allé 80
- Postnummer & ort
- 12061 STOCKHOLM
- Registrerat namn
- SANDENG ABReg 2014-09-29
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
1,8 mkr
▼ 21,5 %Årets resultat
129 tkr
▼ 58,7 %Tillgångar
1,3 mkr
▼ 15,0 %Eget kapital
578 tkr
▲ 28,8 %Soliditet
46,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
0
Medelantal
Totala skulder
673 tkr
▼ 34,2 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 1 841 310 | 2 344 777 | 2 799 201 | 3 228 686 | 3 756 029 |
| Övriga externa kostnader | 259 812 | 314 651 | 444 466 | 666 498 | 987 150 |
| Personalkostnader | 1 000 | 12 146 | 551 486 | 1 671 035 | 1 954 241 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 153 814 | 312 083 | −95 033 | −229 314 | −1 315 291 |
| Resultat e. fin. poster | 129 025 | 312 539 | −87 153 | −229 305 | −1 315 364 |
| Resultat före skatt | 129 025 | 312 539 | −87 153 | −229 305 | −1 315 364 |
| Årets resultat | 129 025 | 312 539 | −87 153 | −229 305 | −1 315 364 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 49 067 | 55 467 | 21 867 | 73 867 | 45 600 |
| Omsättningstillgångar | 1 201 822 | 1 416 035 | 931 410 | 516 197 | 907 935 |
| Kassa & bank | - | - | - | - | - |
| Summa tillgångar | 1 250 889 | 1 471 502 | 953 277 | 590 064 | 953 535 |
| Eget kapital | 577 510 | 448 485 | 135 946 | 223 099 | 452 404 |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 673 379 | 1 023 017 | 817 331 | 366 965 | 501 131 |
| Soliditet (%) | 46,0 % | 30,0 % | 14,0 % | 38,0 % | 47,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har minskat 5 år i rad, från 4,3 mkr (2020) till 1,8 mkr (2025).
- Årets resultat blev en vinst på 129 tkr, en nettomarginal på 7,0 %. 2 av de senaste 5 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 46,0 % vid årets slut, upp från 38,0 % (2022).
- Omsättningen var högre än hos 81 % av bolagen med samma huvudbransch, annan förlagsverksamhet, utom utgivning av programvara (SNI 58190). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
8,4 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
7,0 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−21,5 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
−16,3 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
22,3 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,78
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-06
5 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-01-28
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-04-26
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-03-18
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-06-08
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-07-08
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Stockholm
Andra registrerade bolag med säte i Stockholm.
- .DALLAS.GREEKPAN ABAB
- 's-Gravendijk Invest ABAB
- (K)lyftigt ABAB
- (s.m.i.t.h) swedish management innovation thinkers ABAB
- @BASE106 ABAB
- & Senocq ABAB
- & Zetterqvist kommunikation ABAB
- &Berhe agency ABAB