Aktivt företag
SANDRA Entreprenad Aktiebolag
Översikt
Bolaget skall bedriva arbeten inom byggbranschen med tillhörande transporter ävensom idka därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 6 juli 1988
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 41000 Byggande av bostadshus och andra byggnader
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Knypplanvägen 53
- Postnummer & ort
- 74394 SKYTTORP
- Registrerat namn
- SANDRA Entreprenad AktiebolagReg 1988-07-06
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2026Omsättning
284 tkr
▼ 60,3 %Årets resultat
-86 tkr
▼ 330,8 %Tillgångar
131 tkr
▼ 37,1 %Eget kapital
80 tkr
▼ 51,8 %Soliditet
60,6 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
727 kr
▲ 125,8 %Totala skulder
52 tkr
▲ 19,0 %| Nyckeltal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 284 048 | 716 369 | 1 112 253 | 404 452 | 297 865 |
| Övriga externa kostnader | 170 138 | 272 231 | 455 970 | - | - |
| Personalkostnader | 29 118 | 224 360 | 197 130 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −49 197 | −20 559 | 95 581 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | −85 634 | −19 879 | 95 764 | −32 202 | −235 773 |
| Resultat före skatt | −85 634 | −19 879 | 95 764 | - | - |
| Årets resultat | −85 634 | −19 879 | 95 764 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 19 218 | 19 218 | 19 218 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 112 159 | 189 534 | 442 751 | - | - |
| Kassa & bank | 727 | 322 | 180 623 | - | - |
| Summa tillgångar | 131 377 | 208 752 | 461 969 | - | - |
| Eget kapital | 79 627 | 165 261 | 185 140 | - | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 51 750 | 43 491 | 276 829 | - | - |
| Soliditet (%) | 60,6 % | 79,2 % | 40,1 % | 26,0 % | 23,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2026- Omsättningen har minskat 2 år i rad, från 1,1 mkr (2024) till 284 tkr (2026).
- Årets resultat blev en förlust på 86 tkr, en nettomarginal på −30,1 %. 1 av de senaste 3 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 60,6 % vid årets slut, upp från 26,0 % (2023).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 2,2 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 14 % av bolagen med samma huvudbransch, byggande av bostadshus och andra byggnader (SNI 41000). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
−17,3 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
−30,1 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−60,3 %
2025 till 2026
Genomsnittlig tillväxt
−1,2 % per år
2022 till 2026
Balanslikviditet
2,17
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
2 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2026-04-30)
Registrerad: 2026-08-18
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-04-30)
Registrerad: 2025-09-16
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Skyttorp
Andra registrerade bolag med säte i Skyttorp.
- AB Wijk AntikAB
- ABRU Konsult AktiebolagAB
- Adam Campbell Consulting ABAB
- AegisForge Security ABAB
- AG Event & Marketing ABAB
- Andrén Consulting & Invest ABAB
- Autoeliten Automotive i Uppsala ABAB
- Bostadsrättsföreningen Kronan i TumbaBRF