Aktivt företag
Sandra Teresa AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-11
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva smyckestillverkning, försäljning av smycken via webbshop samt till återförsäljare och därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 12 december 2018
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 32120 Tillverkning av smycken, guld- och silversmedsvaror
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Violstigen 2
- Postnummer & ort
- 18160 LIDINGÖ
- Registrerat namn
- Sandra Teresa ABReg 2019-02-05
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
631 tkr
▲ 14,0 %Årets resultat
20 tkr
▼ 62,8 %Tillgångar
237 tkr
▲ 12,6 %Eget kapital
152 tkr
▲ 15,0 %Soliditet
64,2 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
186 tkr
▼ 4,3 %Totala skulder
85 tkr
▲ 8,4 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 630 698 | 553 102 | 520 272 | 401 000 |
| Övriga externa kostnader | 246 125 | 246 732 | 190 007 | - |
| Personalkostnader | 264 032 | 60 989 | 0 | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 26 820 | 67 543 | 139 079 | - |
| Resultat e. fin. poster | 27 042 | 67 673 | 139 263 | 61 000 |
| Resultat före skatt | 27 042 | 67 673 | 139 263 | - |
| Årets resultat | 19 865 | 53 387 | 110 463 | - |
| Balansräkning | ||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 236 513 | 210 106 | 212 944 | - |
| Kassa & bank | 186 385 | 194 772 | 194 412 | - |
| Summa tillgångar | 236 513 | 210 106 | 212 944 | - |
| Eget kapital | 151 944 | 132 079 | 143 692 | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 84 569 | 78 027 | 69 253 | - |
| Soliditet (%) | 64,2 % | 62,9 % | 67,5 % | 76,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har ökat 3 år i rad, från 401 tkr (2022) till 631 tkr (2025).
- Årets resultat blev en vinst på 20 tkr, en nettomarginal på 3,1 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Soliditeten var 64,2 % vid årets slut, ned från 76,0 % (2022).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 2,8 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 41 % av bolagen med samma huvudbransch, tillverkning av smycken, guld- och silversmedsvaror (SNI 32120). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
4,3 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
3,1 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+14,0 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+16,3 % per år
2022 till 2025
Avkastning på eget kapital
13,1 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
2,80
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
631 tkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-18
2 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Lidingö
Andra registrerade bolag med säte i Lidingö.
- &erlind ABAB
- + Jobb i Stockholm ABAB
- 08 rör Installation ABAB
- 101 Quantum ABAB
- 181 Fastigheter Holding ABAB
- 1st Street Stockholm ABAB
- 1XDL ABAB
- 2 Opinion Finans ABAB