Aktivt företag
Sandströms Kött & Chark AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-14
Specialiserad butikshandel med kött och charkuterier
- Registrerat
- 10 mars 2020
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 10112 Styckning av kött
- Bransch (SNI)
- SNI 47220 Detaljhandel med kött och charkuterier
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Fjällbrudens Väg 3C
- Postnummer & ort
- 13245 SALTSJÖ-BOO
- Registrerat namn
- Sandströms Kött & Chark ABReg 2023-04-20
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
4,6 mkr
▲ 33,6 %Årets resultat
-236 tkr
▼ 163,7 %Tillgångar
923 tkr
▼ 4,2 %Eget kapital
56 tkr
▼ 86,3 %Soliditet
6,0 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
171 tkr
▼ 41,6 %Totala skulder
867 tkr
▲ 55,9 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 4 568 225 | 3 419 943 | 38 958 | 27 999 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 1 795 454 | 716 887 | 41 334 | 55 528 | 6 250 |
| Personalkostnader | 1 002 747 | 856 123 | 234 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −347 139 | 448 639 | −2 610 | −4 026 | −6 250 |
| Resultat e. fin. poster | −351 002 | 441 261 | −2 603 | −4 026 | −6 250 |
| Resultat före skatt | −235 824 | 441 261 | −2 603 | −4 026 | −6 250 |
| Årets resultat | −235 824 | 370 082 | −2 603 | −4 026 | −6 250 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 140 000 | 233 577 | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 783 037 | 729 657 | 42 390 | 26 315 | 25 000 |
| Kassa & bank | 171 495 | 293 808 | 33 880 | 22 399 | 25 000 |
| Summa tillgångar | 923 037 | 963 234 | 42 390 | 26 315 | 25 000 |
| Eget kapital | 55 914 | 406 916 | 13 121 | 14 724 | 18 750 |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 867 123 | 556 318 | 29 269 | 11 591 | 6 250 |
| Soliditet (%) | 6,0 % | 42,0 % | 31,0 % | 56,0 % | 75,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen ökade med 33,6 % jämfört med 2023, till 4,6 mkr.
- Årets resultat blev en förlust på 236 tkr, en nettomarginal på −5,2 %. 1 av de senaste 5 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 6,0 % vid årets slut, ned från 56,0 % (2021).
- De kortfristiga skulderna var större än omsättningstillgångarna (balanslikviditet 0,90).
- Omsättningen var högre än hos 33 % av bolagen med samma huvudbransch, styckning av kött (SNI 10112). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
−7,6 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
−5,2 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+33,6 %
2023 till 2024
Balanslikviditet
0,90
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-21
5 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-07-29
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-06-02
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-07-03
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-07-26
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-12-31)
Registrerad: 2021-12-03
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Saltsjö-Boo
Andra registrerade bolag med säte i Saltsjö-Boo.
- 08 Bil Hammarby Sjöstad ABAB
- 08 Enebytorg Grill ABAB
- 08 Markentreprenad ABAB
- 08 Plattsättarna ABAB
- 170 Mediahouse ABAB
- 19 Glas Bar & Matsal ABAB
- 1Cloud Consulting Sweden ABAB
- 20 Penslar ABAB