Aktivt företag

Sanei Tandvårdsteam AB

AB Org.nr 5592309941
← Tillbaka

Översikt

Bolaget ska bedriva tandläkarpraktik samt äga och förvalta aktier samt därmed förenlig verksamhet.

Registrerat
10 december 2019
Juridisk form (SCB)
Övriga aktiebolag · 49
Bransch (SNI)
SNI 86230 Tandläkarverksamhet
Registreringsland
Sverige
Verksam (SCB)
Ja
Gatuadress
STATIONSGATAN 11
Postnummer & ort
44250 YTTERBY
Registrerat namn
Sanei Tandvårdsteam ABReg 2020-10-09

Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning

Ekonomisk översikt

Bokslut 2026
Omsättning
10,2 mkr
▲ 6,1 %
Årets resultat
1,7 mkr
▼ 2,4 %
Tillgångar
3,2 mkr
▲ 24,8 %
Eget kapital
2,1 mkr
▲ 11,6 %
Soliditet
64,3 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
5
Medelantal
Kassa & bank
2,6 mkr
▲ 63,9 %
Totala skulder
1,1 mkr
▲ 58,9 %
Nyckeltal 20262025202420232022
Resultaträkning
Nettoomsättning 10 167 295 9 582 609 10 671 321 9 784 625 9 639 438
Övriga externa kostnader 1 884 579 1 614 144 1 503 541 - -
Personalkostnader 4 280 630 3 796 541 5 687 782 - -
Avskrivningar - - - - -
Rörelseresultat 2 219 936 2 294 729 1 472 932 - -
Resultat e. fin. poster 2 219 268 2 259 131 1 359 324 1 881 374 1 547 617
Resultat före skatt 2 219 268 2 259 131 1 359 324 - -
Årets resultat 1 742 813 1 784 990 1 073 922 - -
Balansräkning
Anläggningstillgångar 35 088 497 035 1 225 237 - -
Omsättningstillgångar 3 154 530 2 058 340 1 378 526 - -
Kassa & bank 2 622 106 1 600 130 1 033 126 - -
Summa tillgångar 3 189 618 2 555 375 2 603 763 - -
Eget kapital 2 052 644 1 839 831 1 124 841 - -
Långfristiga skulder - - - - -
Kortfristiga skulder 1 136 974 715 544 1 478 922 - -
Soliditet (%) 64,3 % 72,0 % 43,2 % 36,0 % 29,0 %

Analys av ekonomin

Bokslut 2026
  • Omsättningen ökade med 6,1 % jämfört med 2025, till 10,2 mkr.
  • Årets resultat blev en vinst på 1,7 mkr, en nettomarginal på 17,1 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
  • Soliditeten var 64,4 % vid årets slut, upp från 36,0 % (2023).
  • Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 2,8 gånger om.
  • Omsättningen var högre än hos 89 % av bolagen med samma huvudbransch, tandläkarverksamhet (SNI 86230). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
21,8 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
17,1 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+6,1 %
2025 till 2026
Genomsnittlig tillväxt
+1,3 % per år
2022 till 2026
Avkastning på eget kapital
84,9 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
2,77
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
2,0 mkr
5 anställda i snitt

Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).

Jämför Sanei Tandvårdsteam AB med andra bolag →

Årsredovisningar

Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.

6 årsredovisning(ar)

Årsredovisning (period t.o.m. 2026-05-31)
Registrerad: 2026-06-30 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-05-31)
Registrerad: 2025-07-03 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-05-31)
Registrerad: 2024-06-25 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-05-31)
Registrerad: 2023-08-31 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-05-31)
Registrerad: 2022-07-04 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-05-31)
Registrerad: 2020-07-09 Format: application/zip

Domännamn

Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.

Hitta online

Sök efter detta företag på andra plattformar.

Topplistor

Bolag i samma bransch och län.

Fler företag i Ytterby

Andra registrerade bolag med säte i Ytterby.

Alla företag i Ytterby →