Aktivt företag
SanfixNord AB
Översikt
Handel med personbilar och lätta motorfordon
- Registrerat
- 31 mars 2021
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 47811 Detaljhandel med personbilar och lätta motorfordon
- Bransch (SNI)
- SNI 47820 Detaljhandel med reservdelar och tillbehör till motorfordon
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Postnummer & ort
- 91291 VILHELMINA
- Registrerat namn
- SanfixNord ABReg 2021-03-31
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
299 tkr
▼ 83,2 %Årets resultat
804 kr
▼ 94,2 %Tillgångar
43 tkr
▼ 95,4 %Eget kapital
37 tkr
▲ 5,1 %Soliditet
86,8 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
0
Medelantal
Kassa & bank
25 tkr
▼ 15,5 %Totala skulder
6 tkr
▼ 99,4 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 298 999 | 1 776 199 | 1 329 999 | 551 000 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 9 267 | 22 164 | 19 762 | - | 0 |
| Personalkostnader | - | - | - | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 1 313 | 18 401 | 6 307 | - | 0 |
| Resultat e. fin. poster | 1 331 | 18 744 | 6 521 | −10 000 | 0 |
| Resultat före skatt | 1 331 | 18 744 | 6 521 | - | 0 |
| Årets resultat | 804 | 13 853 | 6 521 | - | 0 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 42 927 | 923 687 | 368 647 | - | 25 000 |
| Kassa & bank | 25 000 | 29 583 | 98 462 | - | 25 000 |
| Summa tillgångar | 42 927 | 923 687 | 368 647 | - | 25 000 |
| Eget kapital | 37 251 | 35 455 | 21 601 | - | 25 000 |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 5 676 | 888 232 | 347 046 | - | 0 |
| Soliditet (%) | 86,8 % | 4,0 % | 6,0 % | 9,0 % | 100,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen minskade med 83,2 % jämfört med 2024, till 299 tkr.
- Årets resultat blev en vinst på 804 kr, en nettomarginal på 0,3 %. 3 av de senaste 4 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 86,8 % vid årets slut, upp från 9,0 % (2022).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 7,6 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 17 % av bolagen med samma huvudbransch, detaljhandel med personbilar och lätta motorfordon (SNI 47811). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
0,4 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
0,3 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−83,2 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
−18,4 % per år
2022 till 2025
Balanslikviditet
7,56
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
4 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-07-05
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-05-29
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-08-13
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-07-07
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Vilhelmina
Andra registrerade bolag med säte i Vilhelmina.
- 3L Gruppen ABAB
- 3L Schakt ABAB
- 7P Invest ABAB
- A Dahlqvist Bygg & Betong ABAB
- AB Rönnfjords ELAB
- AC Properties ABAB
- Admin Factory Sverige ABAB
- AEJE CONSULTING ABAB