Aktivt företag
Sanifix Aktiebolag
Översikt
Uppdaterad 2026-05-13
Bolaget skall bedriva uthyrning av mobila toaletter, uthyrning och förmedling av arrangemang och festutrustning, handel med värdepapper i noterade och onoterade bolag, investeringar i fast och lös egendom och därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 24 maj 1991
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 93290 Övrig fritids- och nöjesverksamhet
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Symmetrivägen 13
- Postnummer & ort
- 19692 KUNGSÄNGEN
- Registrerat namn
- Sanifix AktiebolagReg 1992-03-24
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
34,3 mkr
▲ 2,2 %Årets resultat
8,7 mkr
▲ 1,9 %Tillgångar
19,1 mkr
▼ 20,0 %Eget kapital
10,8 mkr
▲ 12,7 %Soliditet
56,7 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
13
Medelantal
Kassa & bank
8,4 mkr
▲ 123,6 %Totala skulder
8,3 mkr
▼ 42,1 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 34 348 152 | 33 619 877 | 35 384 468 | 35 274 081 | 23 131 907 |
| Övriga externa kostnader | 9 114 515 | 9 360 308 | 9 201 588 | 8 327 450 | 8 115 440 |
| Personalkostnader | 9 750 322 | 10 730 335 | 9 341 799 | 10 278 465 | 7 233 761 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 11 163 242 | 9 660 035 | 12 515 764 | 12 364 943 | 5 726 160 |
| Resultat e. fin. poster | 11 077 909 | 10 824 746 | 47 793 224 | 12 834 210 | 7 291 229 |
| Resultat före skatt | 11 077 909 | 10 824 746 | 60 278 803 | 10 443 402 | 6 909 014 |
| Årets resultat | 8 722 779 | 8 558 559 | 54 937 819 | 8 175 355 | 5 669 280 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 2 523 962 | 3 224 932 | 17 466 995 | 21 084 690 | 14 083 061 |
| Omsättningstillgångar | 16 590 668 | 20 671 455 | 64 898 091 | 18 768 079 | 17 276 296 |
| Kassa & bank | 8 412 631 | 3 763 039 | 51 277 918 | 13 107 571 | 11 866 962 |
| Summa tillgångar | 19 114 630 | 23 896 387 | 82 365 086 | 39 852 769 | 31 359 357 |
| Eget kapital | 10 840 610 | 9 617 832 | 71 059 273 | 18 911 454 | 10 736 099 |
| Långfristiga skulder | - | - | - | 0 | 714 991 |
| Kortfristiga skulder | 8 274 020 | 14 278 555 | 11 305 813 | 8 455 736 | 9 813 496 |
| Soliditet (%) | 56,7 % | 40,2 % | 86,3 % | 72,3 % | 59,8 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen ökade med 2,2 % jämfört med 2024, till 34,3 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 8,7 mkr, en nettomarginal på 25,4 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 5 åren.
- Soliditeten var 56,7 % vid årets slut, ned från 72,3 % (2022).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 2,0 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 99 % av bolagen med samma huvudbransch, övrig fritids- och nöjesverksamhet (SNI 93290). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
32,5 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
25,4 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+2,2 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+10,4 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
80,5 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
2,01
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
2,6 mkr
13 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-05-18
3 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Kungsängen
Andra registrerade bolag med säte i Kungsängen.
- 1959 Förvaltning ABAB
- 2R Solutions ABAB
- 360 GEO ABAB
- 3Brunna AktiebolagAB
- 54:ans vänner ABAB
- 5G Wave ABAB
- 67:ans Rör & Jakt ABAB
- 77 Bygg ABAB