Aktivt företag
Sanler Wine AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-13
Bolaget ska bedriva import och försäljning av alkoholhaltiga varor och därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 2 september 2019
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 46170 Provisionshandel med livsmedel, drycker och tobak
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Morängsvägen 1
- C/o
- c/o Sandberg
- Postnummer & ort
- 19267 SOLLENTUNA
- Registrerat namn
- Sanler Wine ABReg 2019-11-07
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
1,5 mkr
▼ 52,9 %Årets resultat
-610 tkr
▼ 134,4 %Tillgångar
2,4 mkr
▲ 6,8 %Eget kapital
34 tkr
▼ 89,5 %Soliditet
1,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
0
Medelantal
Kassa & bank
127 tkr
▲ 76,4 %Totala skulder
2,3 mkr
▲ 23,4 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 1 543 551 | 3 279 289 | 1 069 249 | 798 347 | 92 949 |
| Övriga externa kostnader | 1 017 133 | 1 320 751 | 368 454 | 363 434 | 5 643 |
| Personalkostnader | 595 799 | 653 573 | - | 0 | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −609 638 | −274 133 | 49 243 | −131 | 7 618 |
| Resultat e. fin. poster | −609 638 | −274 133 | 49 243 | −131 | 7 618 |
| Resultat före skatt | −609 638 | −260 133 | 35 243 | −131 | 7 618 |
| Årets resultat | −609 638 | −260 133 | 26 276 | −131 | 5 990 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 20 500 | - | - | - | 0 |
| Omsättningstillgångar | 2 349 443 | 2 219 483 | 2 083 183 | 747 064 | 364 837 |
| Kassa & bank | 127 210 | 72 125 | 140 293 | 244 086 | 52 813 |
| Summa tillgångar | 2 369 943 | 2 219 483 | 2 083 183 | 747 064 | 364 837 |
| Eget kapital | 34 364 | 327 002 | 57 135 | 30 859 | 30 990 |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | 0 |
| Kortfristiga skulder | 2 335 579 | 1 892 481 | 2 012 048 | 716 205 | 333 847 |
| Soliditet (%) | 1,0 % | 15,0 % | 3,0 % | 4,0 % | 8,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen minskade med 52,9 % jämfört med 2023, till 1,5 mkr.
- Årets resultat blev en förlust på 610 tkr, en nettomarginal på −39,5 %. 2 av de senaste 5 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 1,0 % vid årets slut.
- Omsättningen var högre än hos 59 % av bolagen med samma huvudbransch, provisionshandel med livsmedel, drycker och tobak (SNI 46170). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
−39,5 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
−39,5 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−52,9 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
+24,6 % per år
2021 till 2024
Balanslikviditet
1,01
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-19
5 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-07-30
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-07-29
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-07-28
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-08-28
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-12-31)
Registrerad: 2021-07-31
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Sollentuna
Andra registrerade bolag med säte i Sollentuna.
- 08 Byggkeramik Plattor ABAB
- 08 Ställningsmontage ABAB
- 1 Valley ABAB
- 110 Procent Konsult ABAB
- 12P Management Holding ABAB
- 1501 Family Office ABAB
- 1982 Game Consulting ABAB
- 2 B Aware ABAB