Aktivt företag
Sanna Jörnvik AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-14
Sociala medier och marknadsföring (influencer marketing)
- Registrerat
- 26 februari 2020
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 58190 Annan förlagsverksamhet, utom utgivning av programvara
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Amalia Jönssons gata 21
- C/o
- c/o Sanna Jörnvik
- Postnummer & ort
- 42131 VÄSTRA FRÖLUNDA
- Registrerat namn
- Sanna Jörnvik ABReg 2020-02-26
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
3,6 mkr
▲ 39,6 %Årets resultat
85 tkr
▼ 64,8 %Tillgångar
4,6 mkr
▼ 0,6 %Eget kapital
2,2 mkr
▼ 18,7 %Soliditet
76,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
1,1 mkr
▼ 56,4 %Totala skulder
779 tkr
▲ 128,6 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 3 606 012 | 2 583 780 | 3 719 076 | 4 181 456 |
| Övriga externa kostnader | 1 458 521 | 839 490 | 752 005 | - |
| Personalkostnader | 1 996 556 | 1 337 549 | 1 378 304 | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 150 935 | 462 434 | 1 588 767 | - |
| Resultat e. fin. poster | 155 653 | 451 278 | 1 585 935 | 2 237 358 |
| Resultat före skatt | 115 653 | 321 278 | 1 189 452 | - |
| Årets resultat | 84 756 | 240 809 | 927 851 | - |
| Balansräkning | ||||
| Anläggningstillgångar | 2 375 000 | 850 000 | 850 000 | - |
| Omsättningstillgångar | 2 268 425 | 3 820 317 | 4 130 271 | - |
| Kassa & bank | 1 077 816 | 2 474 253 | 3 563 061 | - |
| Summa tillgångar | 4 643 425 | 4 670 317 | 4 980 271 | - |
| Eget kapital | 2 191 870 | 2 697 113 | 2 906 304 | - |
| Långfristiga skulder | 170 000 | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 609 221 | 340 870 | 571 633 | - |
| Soliditet (%) | 76,0 % | 86,0 % | 58,0 % | 55,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen ökade med 39,6 % jämfört med 2024, till 3,6 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 85 tkr, en nettomarginal på 2,4 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Soliditeten var 76,0 % vid årets slut, upp från 55,0 % (2022).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 3,7 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 92 % av bolagen med samma huvudbransch, annan förlagsverksamhet, utom utgivning av programvara (SNI 58190). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
4,2 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
2,4 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+39,6 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
−4,8 % per år
2022 till 2025
Avkastning på eget kapital
3,9 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
3,72
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
3,6 mkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-21
2 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Västra Frölunda
Andra registrerade bolag med säte i Västra Frölunda.
- 031 Redovisning ABAB
- 10 Film Communication ABAB
- 11A AKTIEBOLAGETAB
- 14 RÖR ABAB
- 2030digital ABAB
- 2ess ABAB
- 2Think ABAB
- 2XFrimannsson ABAB