Aktivt företag
Sanset AB
Översikt
Bolaget ska bedriva verksamhet inom fastighetsförvaltning, uthyrning av fastigheter. Verksamheten kommer också vara personaluthyrning inom entreprenad och gruvindustrin samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 16 juni 2022
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 68201 Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder
- Bransch (SNI)
- SNI 33120 Reparation och underhåll av maskiner
- Bransch (SNI)
- SNI 43120 Mark- och grundarbeten
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Granitvägen 3
- C/o
- c/o Per Sandin
- Postnummer & ort
- 98341 KOSKULLSKULLE
- Registrerat namn
- Sanset ABReg 2022-06-16
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
444 tkr
▲ 23,2 %Årets resultat
108 tkr
▲ 2515,8 %Tillgångar
1,6 mkr
▼ 2,5 %Eget kapital
138 tkr
▲ 362,9 %Soliditet
11,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
0
Medelantal
Kassa & bank
39 tkr
▼ 38,5 %Totala skulder
1,4 mkr
▼ 12,1 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||
| Nettoomsättning | 444 000 | 360 500 | 287 154 |
| Övriga externa kostnader | 166 490 | 244 885 | 204 030 |
| Personalkostnader | 14 544 | 12 144 | 2 612 |
| Avskrivningar | - | - | - |
| Rörelseresultat | 230 753 | 56 298 | 52 471 |
| Resultat e. fin. poster | 179 495 | −8 387 | 15 678 |
| Resultat före skatt | 135 595 | −4 487 | 11 778 |
| Årets resultat | 108 399 | −4 487 | 9 360 |
| Balansräkning | |||
| Anläggningstillgångar | 1 518 840 | 1 551 053 | 1 540 967 |
| Omsättningstillgångar | 61 984 | 69 685 | 84 155 |
| Kassa & bank | 38 901 | 63 269 | 74 170 |
| Summa tillgångar | 1 580 824 | 1 620 738 | 1 625 122 |
| Eget kapital | 138 272 | 29 873 | 34 360 |
| Långfristiga skulder | 1 038 750 | 1 061 250 | 1 083 750 |
| Kortfristiga skulder | 359 902 | 529 615 | 503 112 |
| Soliditet (%) | 11,0 % | 1,8 % | 2,3 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har ökat 2 år i rad, från 287 tkr (2023) till 444 tkr (2025).
- Årets resultat blev en vinst på 108 tkr, en nettomarginal på 24,4 %. 2 av de senaste 3 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 11,0 % vid årets slut, upp från 2,3 % (2023).
- De kortfristiga skulderna var större än omsättningstillgångarna (balanslikviditet 0,17).
- Omsättningen var högre än hos 32 % av bolagen med samma huvudbransch, uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder (SNI 68201). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
52,0 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
24,4 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+23,2 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+24,3 % per år
2023 till 2025
Avkastning på eget kapital
78,4 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
0,17
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
3 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Koskullskulle
Andra registrerade bolag med säte i Koskullskulle.
- A.Norman Production i Gällivare ABAB
- AB ScandiheatAB
- Åhls Allmek ABAB
- Åive ABAB
- ALConsulting ABAB
- Andersson's Maskin & Fastighet ABAB
- ATC Import & Export AktiebolagAB
- Åttan ABAB