Aktivt företag
Santesson Invest AB
Översikt
Bolaget ska bedriva förvaltning av aktier i företag och därmed förenlig verksamhet
- Registrerat
- 9 oktober 2019
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 70200 Konsultverksamhet avseende företags organisation
- Bransch (SNI)
- SNI 64994 Förvaltning av och handel med värdepapper, för en begränsad och sluten krets av ägare
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Postnummer & ort
- 13438 GUSTAVSBERG
- Registrerat namn
- Santesson Invest ABReg 2019-10-09
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
0 kr
Årets resultat
2,0 mkr
▲ 113,7 %Tillgångar
13,0 mkr
▲ 13,9 %Eget kapital
12,4 mkr
▲ 9,1 %Soliditet
96,0 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
1,8 mkr
▲ 598,5 %Totala skulder
554 tkr
▲ 6209,6 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 26 312 | 14 340 | 13 945 | - | - |
| Personalkostnader | - | - | - | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −26 312 | −14 340 | −13 945 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 2 032 022 | 951 033 | 2 817 500 | −46 000 | −234 000 |
| Resultat före skatt | 2 032 022 | 951 033 | 2 817 500 | - | - |
| Årets resultat | 2 032 022 | 951 033 | 2 817 500 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 11 049 844 | 11 049 844 | 7 671 244 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 1 909 538 | 332 253 | 3 154 819 | - | - |
| Kassa & bank | 1 845 271 | 264 190 | 3 091 078 | - | - |
| Summa tillgångar | 12 959 382 | 11 382 097 | 10 826 063 | - | - |
| Eget kapital | 12 405 339 | 11 373 316 | 10 817 283 | - | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 554 043 | 8 781 | 8 780 | - | - |
| Soliditet (%) | 96,0 % | 99,9 % | 99,9 % | 97,3 % | 89,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Bolaget redovisade ingen nettoomsättning för 2025.
- Årets resultat blev en vinst på 2,0 mkr. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Soliditeten var 96,0 % vid årets slut.
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 3,4 gånger om.
Avkastning på eget kapital
16,4 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
3,45
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
6 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-03-27
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-05-15
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-04-23
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-05-26
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-03-30
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-12-31)
Registrerad: 2021-04-22
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Gustavsberg
Andra registrerade bolag med säte i Gustavsberg.
- 1234 Entertainment ABAB
- 165 Invest ABAB
- 1Marketing ABAB
- 2gether Produktions ABAB
- 2JLPS Holding ABAB
- 2MABYGG AKTIEBOLAGAB
- 2See ABAB
- 3x Bygg & Konstruktion AktiebolagAB