Aktivt företag
Sarapoul AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-04
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva kemtvätt och skrädderi och därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 9 november 2015
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 96102 Konsumenttvätt
- Bransch (SNI)
- SNI 14210 Tillverkning av gång- och ytterkläder
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Sveavägen 17
- Postnummer & ort
- 11157 STOCKHOLM
- Registrerat namn
- Sarapoul ABReg 2019-11-04
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
1,9 mkr
▼ 19,0 %Årets resultat
283 tkr
▼ 21,6 %Tillgångar
1,1 mkr
▼ 22,5 %Eget kapital
786 tkr
▲ 56,2 %Soliditet
83,2 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
7 tkr
▼ 97,3 %Totala skulder
150 tkr
▼ 83,1 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 1 874 244 | 2 314 618 | 1 063 984 | 701 667 | 700 454 |
| Övriga externa kostnader | 839 533 | 1 334 738 | 563 074 | 310 167 | - |
| Personalkostnader | 200 538 | 25 593 | 88 569 | 875 521 | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 514 046 | 499 650 | 97 346 | −107 189 | - |
| Resultat e. fin. poster | 489 950 | 469 311 | 91 760 | −107 724 | −68 914 |
| Resultat före skatt | 361 795 | 404 311 | 91 760 | −107 724 | - |
| Årets resultat | 282 597 | 360 609 | 91 760 | −107 724 | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 212 300 | - | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 916 130 | 1 455 688 | 420 014 | 257 443 | - |
| Kassa & bank | 7 449 | 277 987 | 99 530 | 14 294 | - |
| Summa tillgångar | 1 128 430 | 1 455 688 | 420 014 | 257 443 | - |
| Eget kapital | 785 568 | 502 971 | 142 362 | 50 603 | - |
| Långfristiga skulder | 685 338 | 413 240 | 141 000 | 0 | - |
| Kortfristiga skulder | −535 631 | 474 477 | 136 652 | 206 840 | - |
| Soliditet (%) | 83,2 % | 38,1 % | 33,9 % | 19,7 % | 19,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen minskade med 19,0 % jämfört med 2023, till 1,9 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 283 tkr, en nettomarginal på 15,1 %. 3 av de senaste 4 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 83,2 % vid årets slut, upp från 19,7 % (2021).
- Omsättningen var högre än hos 52 % av bolagen med samma huvudbransch, konsumenttvätt (SNI 96102). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
27,4 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
15,1 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−19,0 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
+27,9 % per år
2020 till 2024
Avkastning på eget kapital
36,0 %
Årets resultat / eget kapital
Omsättning per anställd
1,9 mkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-10
4 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-07-31
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-05-03
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-05-19
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2019-12-31)
Registrerad: 2020-07-11
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Stockholm
Andra registrerade bolag med säte i Stockholm.
- .DALLAS.GREEKPAN ABAB
- 's-Gravendijk Invest ABAB
- (K)lyftigt ABAB
- (s.m.i.t.h) swedish management innovation thinkers ABAB
- @BASE106 ABAB
- & Senocq ABAB
- & Zetterqvist kommunikation ABAB
- &Berhe agency ABAB