Aktivt företag
Sävsjö Fälgen 1 AB
Översikt
Bolaget skall äga och förvalta fastigheten Sävsjö Fälgen 1 samt bedriva därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 2 oktober 2019
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 68202 Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Storgatan 10
- C/o
- Drakulla Invest AB
- Postnummer & ort
- 57432 VETLANDA
- Registrerat namn
- Sävsjö Fälgen 1 ABReg 2019-10-02
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
3,9 mkr
▲ 38,3 %Årets resultat
5,2 mkr
▲ 305,7 %Tillgångar
15,6 mkr
▲ 11,6 %Eget kapital
5,8 mkr
▲ 784,8 %Soliditet
40,5 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
2,9 mkr
▲ 412,9 %Totala skulder
9,2 mkr
▼ 31,4 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 3 907 961 | 2 824 862 | 1 998 166 | 1 790 000 | 2 536 000 |
| Övriga externa kostnader | 4 858 529 | 4 451 440 | 2 321 974 | - | - |
| Personalkostnader | - | - | - | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 6 517 240 | −2 137 096 | −383 498 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 6 215 309 | −2 509 902 | −810 345 | −1 050 000 | 1 200 000 |
| Resultat före skatt | 5 565 309 | −2 509 902 | −810 345 | - | - |
| Årets resultat | 5 163 564 | −2 509 902 | −810 345 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 11 906 728 | 12 164 130 | 12 229 699 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 3 722 561 | 1 845 825 | 2 445 861 | - | - |
| Kassa & bank | 2 925 894 | 570 492 | 876 828 | - | - |
| Summa tillgångar | 15 629 289 | 14 009 955 | 14 675 560 | - | - |
| Eget kapital | 5 821 475 | 657 910 | 667 813 | - | - |
| Långfristiga skulder | 7 166 675 | 10 444 671 | 11 023 354 | - | - |
| Kortfristiga skulder | 1 991 139 | 2 907 374 | 2 984 393 | - | - |
| Soliditet (%) | 40,5 % | 4,7 % | 4,6 % | 13,9 % | 22,7 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har ökat 3 år i rad, från 1,8 mkr (2022) till 3,9 mkr (2025).
- Årets resultat blev en vinst på 5,2 mkr, en nettomarginal på 132,1 %. 1 av de senaste 3 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 40,5 % vid årets slut, upp från 13,9 % (2022).
- Omsättningen var högre än hos 90 % av bolagen med samma huvudbransch, uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler (SNI 68202). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
166,8 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
132,1 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+38,3 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+11,4 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
88,7 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,87
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
6 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-01-20
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-06-19
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-06-20
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-06-07
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-05-20
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-12-31)
Registrerad: 2021-06-21
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Vetlanda
Andra registrerade bolag med säte i Vetlanda.
- 4S FOOD Sweden ABAB
- A Cson Invest ABAB
- A M Plåt & Ventilation ABAB
- A Thylens försäljnings ABAB
- A-bygg i Vetlanda ABAB
- Aayat Luxe ABAB
- AB Boken VetlandaAB
- AB Simnatorp Bil & MaskinAB