Aktivt företag
Saxess By Emelie AB
Översikt
Hårvård för män, kvinnor & barn. Rakning och skäggvård samt hårförlängning (extensions). Färgning av bryn & fransar samt noppning & trådning utav ansikte. Bolaget skall bedriva hårvård ävensom idka därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 28 januari 2021
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 96210 Frisörer och barberare
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Säbygatan 15
- Postnummer & ort
- 26133 LANDSKRONA
- Registrerat namn
- Saxess By Emelie ABReg 2021-01-28
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
232 tkr
▼ 69,7 %Årets resultat
-15 tkr
▲ 78,9 %Tillgångar
206 tkr
▼ 18,5 %Eget kapital
14 tkr
▼ 52,4 %Soliditet
6,7 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
69 tkr
▲ 61,0 %Totala skulder
192 tkr
▼ 14,0 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 232 197 | 767 451 | 836 653 | 761 000 | 626 000 |
| Övriga externa kostnader | 147 886 | 318 090 | 182 511 | - | - |
| Personalkostnader | 16 020 | 418 181 | 426 845 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −15 722 | −73 458 | 4 979 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | −15 339 | −72 572 | 6 001 | 25 000 | −8 000 |
| Resultat före skatt | −15 339 | −72 572 | 6 001 | - | - |
| Årets resultat | −15 339 | −72 572 | 3 663 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 100 631 | 120 941 | 141 251 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 105 777 | 132 240 | 203 128 | - | - |
| Kassa & bank | 69 380 | 43 101 | 117 063 | - | - |
| Summa tillgångar | 206 408 | 253 181 | 344 379 | - | - |
| Eget kapital | 13 918 | 29 257 | 41 829 | - | - |
| Långfristiga skulder | 155 180 | 158 242 | 229 428 | - | - |
| Kortfristiga skulder | 37 310 | 65 682 | 73 122 | - | - |
| Soliditet (%) | 6,7 % | 11,6 % | 12,1 % | 11,0 % | 6,1 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har minskat 2 år i rad, från 837 tkr (2023) till 232 tkr (2025).
- Årets resultat blev en förlust på 15 tkr, en nettomarginal på −6,6 %. 1 av de senaste 3 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 6,7 % vid årets slut.
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 2,8 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 7 % av bolagen med samma huvudbransch, frisörer och barberare (SNI 96210). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
−6,8 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
−6,6 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−69,7 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
−22,0 % per år
2021 till 2025
Balanslikviditet
2,84
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
232 tkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
3 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-06-17
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-06-27
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-06-27
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Landskrona
Andra registrerade bolag med säte i Landskrona.
- 1413 Bryggkultur ABAB
- 2 Touch Beauty Lounge ABAB
- 24 Wash ABAB
- 261 Consulting ABAB
- 261 Ekonomi ABAB
- 261 Invest ABAB
- 261 Solutions ABAB
- 2Boman ABAB