Aktivt företag
Saxon Mark och Trädgård AB
Översikt
Mark och trädgårdsanläggningar, samt konsult i mark och trädgård.
- Registrerat
- 24 april 2020
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 43120 Mark- och grundarbeten
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Jarlavägen 15
- Postnummer & ort
- 18643 VALLENTUNA
- Registrerat namn
- Saxon Mark och Trädgård ABReg 2020-04-24
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2026Omsättning
221 tkr
▼ 27,2 %Årets resultat
4 tkr
▲ 164,2 %Tillgångar
46 tkr
▲ 49,4 %Eget kapital
24 tkr
▲ 17,6 %Soliditet
53,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
2
Medelantal
Kassa & bank
46 tkr
▲ 52,3 %Totala skulder
21 tkr
▲ 115,2 %| Nyckeltal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 220 739 | 303 100 | 246 147 | 167 998 | 196 247 |
| Övriga externa kostnader | 64 413 | 8 656 | 27 650 | - | - |
| Personalkostnader | 152 978 | 300 439 | 228 656 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 3 348 | −5 995 | −13 579 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 3 617 | −5 631 | −13 429 | −4 017 | 24 150 |
| Resultat före skatt | 3 617 | −5 631 | −13 429 | - | - |
| Årets resultat | 3 617 | −5 631 | −13 429 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 45 578 | 30 498 | 42 117 | - | - |
| Kassa & bank | 45 578 | 29 927 | 41 516 | - | - |
| Summa tillgångar | 45 578 | 30 498 | 42 117 | - | - |
| Eget kapital | 24 165 | 20 548 | 26 179 | - | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 21 413 | 9 950 | 15 938 | - | - |
| Soliditet (%) | 53,0 % | 67,0 % | 62,0 % | 81,0 % | 52,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2026- Omsättningen minskade med 27,2 % jämfört med 2025, till 221 tkr.
- Årets resultat blev en vinst på 4 tkr, en nettomarginal på 1,6 %. 1 av de senaste 3 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 53,0 % vid årets slut, ned från 81,0 % (2023).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 2,1 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 11 % av bolagen med samma huvudbransch, mark- och grundarbeten (SNI 43120). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
1,5 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
1,6 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−27,2 %
2025 till 2026
Genomsnittlig tillväxt
+3,0 % per år
2022 till 2026
Balanslikviditet
2,13
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
110 tkr
2 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
4 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2026-03-31)
Registrerad: 2026-06-29
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-03-31)
Registrerad: 2025-04-25
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-03-31)
Registrerad: 2024-04-18
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-03-31)
Registrerad: 2023-04-27
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Vallentuna
Andra registrerade bolag med säte i Vallentuna.
- 023 HOLDING ABAB
- 08 Construct Bemanning ABAB
- 08 Construct Holding ABAB
- 08 Construct Totalentreprenad ABAB
- 1964 Consulting ABAB
- 1A Konsult ABAB
- 2112 Holding ABAB
- 2A Bygg ABAB