Aktivt företag

Saxum Silva AB

AB Org.nr 5593950107
← Tillbaka

Översikt

Uppdaterad 2026-05-07

Företaget ska bedriva bergtäkt och skogsförvaltning och därmed förenlig verksamhet.

Registrerat
5 september 2022
Juridisk form (SCB)
Övriga aktiebolag · 49
Bransch (SNI)
SNI 08120 Utvinning av sand, grus och berg samt utvinning av lera och kaolin
Bransch (SNI)
SNI 02101 Skogsförvaltning
Registreringsland
Sverige
Verksam (SCB)
Ja
Gatuadress
Saxbo 10
C/o
c/o Martin Broström
Postnummer & ort
77492 AVESTA
Registrerat namn
Saxum Silva ABReg 2022-09-05

Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning

Ekonomisk översikt

Bokslut 2025
Omsättning
1,5 mkr
▲ 127,9 %
Årets resultat
1,1 mkr
▲ 116,8 %
Tillgångar
2,2 mkr
▲ 93,0 %
Eget kapital
1,6 mkr
▲ 199,7 %
Soliditet
73,7 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
1,7 mkr
▲ 102,3 %
Totala skulder
572 tkr
▼ 3,4 %
Nyckeltal 202520242023
Resultaträkning
Nettoomsättning 1 483 728 650 944 0
Övriga externa kostnader 28 320 32 115 7 795
Personalkostnader - - -
Avskrivningar - - -
Rörelseresultat 1 347 008 618 829 −7 795
Resultat e. fin. poster 1 346 416 619 096 −7 795
Resultat före skatt 1 346 416 619 096 −7 795
Årets resultat 1 068 677 492 994 −7 795
Balansräkning
Anläggningstillgångar 259 180 259 180 0
Omsättningstillgångar 1 916 781 868 284 48 700
Kassa & bank 1 742 063 861 179 48 700
Summa tillgångar 2 175 961 1 127 464 48 700
Eget kapital 1 603 876 535 199 42 205
Långfristiga skulder - - -
Kortfristiga skulder 572 085 592 265 6 495
Soliditet (%) 73,7 % 47,5 % 86,7 %

Analys av ekonomin

Bokslut 2025
  • Omsättningen ökade med 127,9 % jämfört med 2024, till 1,5 mkr.
  • Årets resultat blev en vinst på 1,1 mkr, en nettomarginal på 72,0 %. 2 av de senaste 3 åren har slutat med vinst.
  • Soliditeten var 73,7 % vid årets slut, ned från 86,7 % (2023).
  • Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 3,4 gånger om.
  • Omsättningen var högre än hos 44 % av bolagen med samma huvudbransch, utvinning av sand, grus och berg samt utvinning av lera och kaolin (SNI 08120). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
90,8 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
72,0 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+127,9 %
2024 till 2025
Avkastning på eget kapital
66,6 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
3,35
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder

Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.

Jämför Saxum Silva AB med andra bolag →

Årsredovisningar

Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.

Uppdaterad 2026-05-05

2 årsredovisning(ar)

Årsredovisning (period t.o.m. 2025-03-31)
Registrerad: 2025-10-28 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-03-31)
Registrerad: 2024-10-15 Format: application/zip
Ladda ner

Domännamn

Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.

Hitta online

Sök efter detta företag på andra plattformar.

Fler företag i Avesta

Andra registrerade bolag med säte i Avesta.

Alla företag i Avesta →