Aktivt företag
SC Marine AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-11
Bolaget ska bedriva handel med båtar och båttillbehör, bedriva hantering och service av båtar och därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 12 december 2018
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 47633 Detaljhandel med båtar
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Grangatan 20
- Postnummer & ort
- 43164 MÖLNDAL
- Registrerat namn
- SC Marine ABReg 2019-02-01
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
14,9 mkr
▼ 17,2 %Årets resultat
15 tkr
▼ 58,0 %Tillgångar
4,1 mkr
▼ 33,5 %Eget kapital
1,4 mkr
▲ 1,0 %Soliditet
46,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
2
Medelantal
Kassa & bank
446 tkr
▲ 4,7 %Totala skulder
2,1 mkr
▼ 49,7 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 14 856 767 | 17 936 897 | 15 491 274 | 10 379 475 | 5 496 875 |
| Övriga externa kostnader | 689 616 | 892 344 | 949 010 | 757 584 | 509 941 |
| Personalkostnader | 1 208 727 | 1 013 678 | 669 060 | 486 826 | 38 587 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 6 145 | 60 322 | 1 204 546 | 686 744 | 378 185 |
| Resultat e. fin. poster | 25 215 | 76 972 | 1 201 270 | 685 497 | 377 560 |
| Resultat före skatt | 25 215 | 51 972 | 901 270 | 515 497 | 292 560 |
| Årets resultat | 14 709 | 35 041 | 713 876 | 407 319 | 236 050 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 9 928 | 14 891 | 19 854 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 4 104 833 | 6 174 311 | 5 186 330 | 6 799 775 | 4 350 093 |
| Kassa & bank | 445 980 | 425 996 | 97 574 | 3 435 572 | 2 152 031 |
| Summa tillgångar | 4 114 761 | 6 189 202 | 5 206 184 | 6 799 775 | 4 350 093 |
| Eget kapital | 1 420 342 | 1 405 633 | 1 370 593 | 656 717 | 249 398 |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 2 114 419 | 4 203 569 | 3 280 591 | 5 888 058 | 4 015 695 |
| Soliditet (%) | 46,0 % | 30,0 % | 35,0 % | 13,0 % | 7,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen minskade med 17,2 % jämfört med 2023, till 14,9 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 15 tkr, en nettomarginal på 0,1 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 5 åren.
- Soliditeten var 46,0 % vid årets slut, upp från 13,0 % (2021).
- Omsättningen var högre än hos 87 % av bolagen med samma huvudbransch, detaljhandel med båtar (SNI 47633). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
0,0 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
0,1 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−17,2 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
+28,2 % per år
2020 till 2024
Avkastning på eget kapital
1,0 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,94
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
7,4 mkr
2 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-18
7 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-04-28
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-06-13
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-05-29
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-05-24
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-06-22
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-12-31)
Registrerad: 2021-07-08
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2019-12-31)
Registrerad: 2020-06-22
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Mölndal
Andra registrerade bolag med säte i Mölndal.
- .709 Media & Consulting ABAB
- +46 Transport ABAB
- 07x Invest ABAB
- 0x7F Consulting ABAB
- 151 Consulting ABAB
- 1566 Holding ABAB
- 1745 Electric ABAB
- 22:22 Invest ABAB