Aktivt företag
Scaleture AB
Översikt
Konsultverksamhet inom systemutveckling för webb och tjänster som i huvudsak bygger på Java-plattformen.
- Registrerat
- 20 april 2022
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 62201 Datakonsultverksamhet
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Postnummer & ort
- 43658 HOVÅS
- Registrerat namn
- Scaleture ABReg 2022-04-20
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2026Omsättning
1,1 mkr
▲ 91,6 %Årets resultat
256 tkr
▲ 46,4 %Tillgångar
716 tkr
▲ 54,7 %Eget kapital
235 tkr
▲ 2,6 %Soliditet
33,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
218 tkr
▲ 616,7 %Totala skulder
481 tkr
▲ 105,9 %| Nyckeltal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2023 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 1 143 565 | 596 988 | 1 056 000 | 1 309 000 | 1 309 438 |
| Övriga externa kostnader | 73 703 | 75 058 | 67 028 | - | 113 291 |
| Personalkostnader | 744 972 | 299 769 | 1 024 591 | - | 672 480 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 324 890 | 222 117 | −35 679 | - | 523 668 |
| Resultat e. fin. poster | 322 792 | 213 281 | −35 800 | 524 000 | 523 668 |
| Resultat före skatt | 322 792 | 213 281 | −35 800 | - | 523 668 |
| Årets resultat | 255 896 | 174 753 | −35 800 | - | 415 352 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 715 990 | 462 819 | 615 495 | - | 831 527 |
| Kassa & bank | 218 021 | 30 418 | 615 495 | - | 466 584 |
| Summa tillgångar | 715 990 | 462 819 | 615 495 | - | 831 527 |
| Eget kapital | 235 201 | 229 305 | 404 552 | - | 440 352 |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 480 789 | 233 514 | 210 943 | - | 391 175 |
| Soliditet (%) | 33,0 % | 50,0 % | 66,0 % | 53,0 % | 53,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2026- Omsättningen ökade med 91,6 % jämfört med 2025, till 1,1 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 256 tkr, en nettomarginal på 22,4 %. 2 av de senaste 3 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 33,0 % vid årets slut, ned från 53,0 % (2023).
- Omsättningen var högre än hos 41 % av bolagen med samma huvudbransch, datakonsultverksamhet (SNI 62201). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
28,4 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
22,4 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+91,6 %
2025 till 2026
Genomsnittlig tillväxt
−4,4 % per år
2023 till 2026
Avkastning på eget kapital
108,8 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,49
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,1 mkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
4 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2026-03-31)
Registrerad: 2026-07-19
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-03-31)
Registrerad: 2025-05-19
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-03-31)
Registrerad: 2024-09-17
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-03-31)
Registrerad: 2023-05-25
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Hovås
Andra registrerade bolag med säte i Hovås.
- 1690 STO ABAB
- 26by20 Group ABAB
- 2Pint Software ABAB
- 360 Project Management ABAB
- 3iL ABAB
- 4 Knape ABAB
- 4 You Taxi GBG ABAB
- 436 måleri ABAB