Aktivt företag
Scandinavian Ceiling Solutions AB
Översikt
Uppdaterad 2026-05-08
Företaget ska främst bedriva försäljning, rådgivning och montage av undertak med tillhörande produkter och byggnationer. Med focus på tekniska lösningar. Bolaget kommer sälja konsulttjänster inom försäljning och rådgivning.
- Registrerat
- 29 mars 2023
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 46130 Provisionshandel med virke och byggmaterial
- Bransch (SNI)
- SNI 43320 Byggnadssnickeriarbeten
- Bransch (SNI)
- SNI 68201 Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder
- Bransch (SNI)
- SNI 59200 Ljudinspelning och musikutgivning
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Förmansgatan 4
- C/o
- Lars Nygren
- Postnummer & ort
- 72466 VÄSTERÅS
- Registrerat namn
- Scandinavian Ceiling Solutions ABReg 2024-09-05
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
17,1 mkr
▲ 467,2 %Årets resultat
733 tkr
▲ 180,2 %Tillgångar
3,5 mkr
▲ 863,7 %Eget kapital
760 tkr
▲ 165,1 %Soliditet
21,7 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
708 tkr
▲ 96,5 %Totala skulder
2,4 mkr
▲ 3078,9 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Resultaträkning | ||
| Nettoomsättning | 17 085 147 | 3 012 091 |
| Övriga externa kostnader | 164 286 | 635 708 |
| Personalkostnader | 382 751 | 998 908 |
| Avskrivningar | - | - |
| Rörelseresultat | 1 051 615 | 330 049 |
| Resultat e. fin. poster | 1 017 270 | 329 728 |
| Resultat före skatt | 1 017 270 | 329 728 |
| Årets resultat | 733 238 | 261 720 |
| Balansräkning | ||
| Anläggningstillgångar | 262 770 | - |
| Omsättningstillgångar | 3 241 038 | 363 597 |
| Kassa & bank | 708 437 | 360 515 |
| Summa tillgångar | 3 503 808 | 363 597 |
| Eget kapital | 759 958 | 286 720 |
| Långfristiga skulder | - | - |
| Kortfristiga skulder | 2 443 850 | 76 877 |
| Soliditet (%) | 21,7 % | 78,9 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen ökade med 467,2 % jämfört med 2024, till 17,1 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 733 tkr, en nettomarginal på 4,3 %.
- Soliditeten var 21,7 % vid årets slut, ned från 78,9 % (2024).
- Omsättningen var högre än hos 95 % av bolagen med samma huvudbransch, provisionshandel med virke och byggmaterial (SNI 46130). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
6,2 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
4,3 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+467,2 %
2024 till 2025
Avkastning på eget kapital
96,5 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,33
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
17,1 mkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-05-07
2 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Västerås
Andra registrerade bolag med säte i Västerås.
- & Cetera Arkitekter ABAB
- +46 Sverige ABAB
- 021 Fastighetsteknik ABAB
- 021 Skol ABAB
- 021 Solutions ABAB
- 021-Rör ABAB
- 08Byggprojekt ABAB
- 1:a Västmanlandsfonden ABAB