Scandinavian Technical Support AB
Översikt
Aktiebolaget ska bedriva teknisk support inom mät- och anläggningsbranschen, företrädesvis inom väg och bygg ävensom idka därmed förenlig verksamhet. Bolaget ska bedriva kapital- förvaltning, fastighetsförvaltning, fastighetsskötsel, byggverksamhet, handel och reparation av fordon, uthyrning av fordon, handel och uthyrning av båtar samt uthyrning av personal. Bolaget ska även bedriva import och försäljning av manikyr-, pedikyr-, skönhets- och hygienprodukter och därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 15 november 2002
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 71121 Teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Övrasjövägen 2
- Postnummer & ort
- 14763 UTTRAN
- Registrerat namn
- Scandinavian Technical Support ABReg 2002-11-15
- Registrerat namn
- Nail ConfidantReg 2021-03-15
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 2 777 868 | 2 447 829 | 2 378 000 | 2 331 000 | 2 197 884 |
| Övriga externa kostnader | 489 718 | 1 327 067 | - | - | 457 254 |
| Personalkostnader | 830 689 | 744 997 | - | - | 936 723 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 1 266 491 | 470 856 | - | - | 890 640 |
| Resultat e. fin. poster | 1 279 651 | 474 568 | 1 283 000 | 1 178 000 | 842 574 |
| Resultat före skatt | 1 279 651 | 769 568 | - | - | 842 574 |
| Årets resultat | 1 011 829 | 604 010 | - | - | 667 955 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 4 748 046 | 4 745 676 | - | - | 4 770 694 |
| Omsättningstillgångar | 2 828 624 | 1 843 227 | - | - | 2 047 627 |
| Kassa & bank | 2 110 224 | 1 275 003 | - | - | 1 037 477 |
| Summa tillgångar | 7 576 670 | 6 588 903 | - | - | 6 818 321 |
| Eget kapital | 7 230 315 | 6 218 486 | - | - | 3 898 966 |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | 2 420 000 |
| Kortfristiga skulder | 346 355 | 370 417 | - | - | 499 355 |
| Soliditet (%) | 95,0 % | 94,0 % | 82,0 % | 65,0 % | 57,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har ökat 5 år i rad, från 1,3 mkr (2020) till 2,8 mkr (2025).
- Årets resultat blev en vinst på 1,0 mkr, en nettomarginal på 36,4 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Soliditeten var 95,0 % vid årets slut, upp från 65,0 % (2022).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 8,2 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 80 % av bolagen med samma huvudbransch, teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik (SNI 71121). Se de största bolagen i branschen
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
7 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Uttran
Andra registrerade bolag med säte i Uttran.
- 2040 Holding ABAB
- 4 Your Office Uttran ABAB
- 71:ans Alltjänster ABAB
- AB FirmabAB
- AB MedicArt Hälsa och Skönhet 2025AB
- AB MST Mathias Schakt & TeknikAB
- Abrahams Åkeri ABAB
- ABSE - All Byggservice Sverige ABAB