Avregistrerat
Scania Hand Center Aktiebolag
Översikt
Aktiebolaget ska bedriva konsultativ verksamhet inom sjukvård, utredning, information och behandling inom det medicinska verksamhetsområdet.
- Registrerat
- 4 maj 1988
- Avregistrerat
- 3 juni 2025
- Avregistreringsorsak
- Likvidation
- Registreringsland
- Sverige
- Gatuadress
- Box 127
- C/o
- c/o Heinestams Bolagstjänst AB
- Postnummer & ort
- 90104 UMEÅ
- Registrerat namn
- Scania Hand Center AktiebolagReg 1988-05-04
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
114 tkr
▼ 47,2 %Årets resultat
-134 tkr
▼ 598,2 %Tillgångar
108 tkr
▼ 48,6 %Eget kapital
107 tkr
▼ 55,5 %Kassa & bank
0 kr
▼ 100,0 %Totala skulder
429 kr
▲ 101,3 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 114 240 | 216 241 | 318 616 | 433 930 | 596 768 |
| Övriga externa kostnader | 114 776 | 161 570 | 183 010 | 273 794 | 404 009 |
| Personalkostnader | 134 657 | 75 045 | 129 716 | 154 063 | 171 330 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −135 193 | −20 374 | 5 890 | 6 073 | 21 429 |
| Resultat e. fin. poster | −134 022 | −19 195 | 5 967 | 6 073 | 21 420 |
| Resultat före skatt | −134 022 | −19 195 | 5 967 | 6 073 | 21 420 |
| Årets resultat | −134 022 | −19 195 | 156 | 732 | 5 610 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 107 871 | 209 662 | 339 274 | 319 589 | 385 757 |
| Kassa & bank | 0 | 172 417 | 239 773 | 205 961 | 246 004 |
| Summa tillgångar | 107 871 | 209 662 | 339 274 | 319 589 | 385 757 |
| Eget kapital | 107 442 | 241 464 | 260 659 | 260 503 | 259 771 |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 429 | −31 802 | 78 615 | 59 086 | 125 986 |
| Soliditet (%) | - | - | 77,0 % | 82,0 % | 67,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen har minskat 7 år i rad, från 1,0 mkr (2017) till 114 tkr (2024).
- Årets resultat blev en förlust på 134 tkr, en nettomarginal på −117,3 %. 3 av de senaste 5 åren har slutat med vinst.
Rörelsemarginal
−118,3 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
−117,3 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−47,2 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
−33,9 % per år
2020 till 2024
Avkastning på eget kapital
−124,7 %
Årets resultat / eget kapital
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
5 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-03-07
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-06-24
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-06-29
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-07-07
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-12-31)
Registrerad: 2021-05-11
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Umeå
Andra registrerade bolag med säte i Umeå.
- 0408 Consulting ABAB
- 0day AktiebolagAB
- 100% Åsa ABAB
- 1588 Workwear ABAB
- 195455 Holding ABAB
- 1LS4L ABAB
- 2 R i Umeå ABAB
- 21 Fractal ABAB