Aktivt företag
Schill Reglerteknik Aktiebolag
Översikt
Uppdaterad 2026-05-12
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva utveckling, försäljning och konsulting inom huvudsakligen tekniska verksamhetsområden och därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 24 juni 1986
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 26510 Tillverkning av instrument och apparater för mätning, provning och navigering
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Borgarfjordsgatan 7
- Postnummer & ort
- 16440 KISTA
- Registrerat namn
- Schill Reglerteknik AktiebolagReg 1986-06-24
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
25,9 mkr
▲ 13,2 %Årets resultat
213 tkr
▼ 2,0 %Tillgångar
33,6 mkr
▼ 20,6 %Eget kapital
18,3 mkr
▲ 1,2 %Soliditet
72,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
10
Medelantal
Kassa & bank
8,7 mkr
▼ 47,5 %Totala skulder
7,3 mkr
▼ 47,1 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 25 906 860 | 22 881 658 | 43 042 236 | 20 349 000 | 12 826 000 |
| Övriga externa kostnader | 5 120 280 | 5 315 367 | 4 503 983 | - | - |
| Personalkostnader | 11 880 358 | 10 499 352 | 7 712 483 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 2 493 814 | 5 120 825 | 23 856 033 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 2 306 429 | 6 754 072 | 23 430 732 | 4 792 000 | 3 284 000 |
| Resultat före skatt | 296 429 | 422 276 | 18 340 764 | - | - |
| Årets resultat | 212 907 | 217 226 | 14 500 817 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 3 520 967 | 3 448 361 | 51 615 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 30 056 577 | 38 857 880 | 35 204 499 | - | - |
| Kassa & bank | 8 670 052 | 16 499 938 | 18 184 458 | - | - |
| Summa tillgångar | 33 577 544 | 42 306 241 | 35 256 114 | - | - |
| Eget kapital | 18 273 807 | 18 060 900 | 17 843 674 | - | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 7 266 598 | 13 729 803 | 6 728 744 | - | - |
| Soliditet (%) | 72,0 % | 60,4 % | 71,0 % | 60,0 % | 52,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen ökade med 13,2 % jämfört med 2024, till 25,9 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 213 tkr, en nettomarginal på 0,8 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Soliditeten var 72,0 % vid årets slut, upp från 60,0 % (2022).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 4,1 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 90 % av bolagen med samma huvudbransch, tillverkning av instrument och apparater för mätning, provning och navigering (SNI 26510). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
9,6 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
0,8 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+13,2 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+19,2 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
1,2 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
4,14
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
2,6 mkr
10 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-05-16
3 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Kista
Andra registrerade bolag med säte i Kista.
- 0x01 Consulting ABAB
- 0xC2 ABAB
- 24ren ABAB
- 3GNS Properties ABAB
- 4atoms IT ABAB
- 4stars invest ABAB
- 52:ans VVS & Fastighetsservice ABAB
- 6G AI SWEDEN ABAB