Aktivt företag
Schlätta burgers AB
Översikt
Uppdaterad 2026-05-05
Bolaget ska bedriva ambulerande och tillfällig försäljning av livsmedel samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 24 februari 2022
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 56120 Mobil restaurangverksamhet
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Valthornsvägen 21
- Postnummer & ort
- 54157 SKÖVDE
- Registrerat namn
- Schlätta burgers ABReg 2022-02-24
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
3,1 mkr
▲ 11,4 %Årets resultat
218 tkr
▲ 67,0 %Tillgångar
949 tkr
▲ 12,6 %Eget kapital
578 tkr
▲ 25,5 %Soliditet
82,9 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
3
Medelantal
Kassa & bank
706 tkr
▲ 37,3 %Totala skulder
108 tkr
▼ 30,8 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 3 127 258 | 2 807 407 | 2 004 994 | 1 078 505 |
| Övriga externa kostnader | 433 965 | 327 322 | 265 938 | 130 314 |
| Personalkostnader | 1 397 742 | 1 447 795 | 824 760 | 222 547 |
| Avskrivningar | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 317 454 | 194 024 | 297 518 | 416 572 |
| Resultat e. fin. poster | 316 801 | 193 804 | 298 409 | 416 591 |
| Resultat före skatt | 279 801 | 166 804 | 205 409 | 311 591 |
| Årets resultat | 217 567 | 130 248 | 159 634 | 245 838 |
| Balansräkning | ||||
| Anläggningstillgångar | 170 668 | 240 824 | 207 200 | 64 000 |
| Omsättningstillgångar | 778 092 | 601 606 | 488 637 | 452 072 |
| Kassa & bank | 705 794 | 514 213 | 357 893 | 424 200 |
| Summa tillgångar | 948 760 | 842 430 | 695 837 | 516 072 |
| Eget kapital | 578 287 | 460 720 | 330 472 | 270 838 |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 108 473 | 156 710 | 167 365 | 140 234 |
| Soliditet (%) | 82,9 % | 75,9 % | 70,0 % | 69,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har ökat 2 år i rad, från 2,0 mkr (2023) till 3,1 mkr (2025).
- Årets resultat blev en vinst på 218 tkr, en nettomarginal på 7,0 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 4 åren.
- Soliditeten var 82,9 % vid årets slut, upp från 69,0 % (2022).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 7,2 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 84 % av bolagen med samma huvudbransch, mobil restaurangverksamhet (SNI 56120). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
10,2 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
7,0 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+11,4 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+24,9 % per år
2023 till 2025
Avkastning på eget kapital
37,6 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
7,17
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,0 mkr
3 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-05-04
4 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-03-04
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-03-10
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-03-25
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-04-06
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Skövde
Andra registrerade bolag med säte i Skövde.
- 01 Digital Ekonomi ABAB
- 30K Gym ABAB
- 30K Hockey ABAB
- 30K Performance ABAB
- 30K Sport i Skövde ABAB
- 4CL ABAB
- 5A Invest ABAB
- 7H Kraft Energiförmedling ABAB