Aktivt företag
Sebastian Söderberg Golf AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-03
Professionell golfspelare, konsultationer gällande golfspel och tränaruppdrag
- Registrerat
- 31 augusti 2015
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 93199 Annan sportverksamhet
- Bransch (SNI)
- SNI 85510 Sport- och fritidsutbildning
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Bergskroken 12
- Postnummer & ort
- 43137 MÖLNDAL
- Registrerat namn
- Sebastian Söderberg Golf ABReg 2015-08-31
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
18,9 mkr
▼ 3,7 %Årets resultat
5,7 mkr
▼ 4,7 %Tillgångar
26,1 mkr
▲ 38,7 %Eget kapital
19,8 mkr
▲ 30,3 %Anställda
2
Medelantal
Kassa & bank
7,4 mkr
▼ 52,8 %Totala skulder
1,3 mkr
▲ 24,4 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 18 880 584 | 19 607 927 | 10 628 243 | 5 864 517 | 3 008 792 |
| Övriga externa kostnader | 8 024 648 | 7 938 818 | 4 362 227 | 3 025 731 | 1 872 599 |
| Personalkostnader | 2 247 081 | 1 501 076 | 796 873 | 777 561 | 656 454 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 8 591 055 | 9 870 828 | 5 428 367 | 2 184 798 | 402 502 |
| Resultat e. fin. poster | 9 485 868 | 10 081 631 | 5 671 494 | 2 184 798 | 402 497 |
| Resultat före skatt | 7 085 868 | 7 581 631 | 5 645 494 | 2 184 798 | 402 497 |
| Årets resultat | 5 713 284 | 5 996 739 | 4 828 766 | 1 722 504 | 316 298 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 17 871 340 | 2 030 066 | 2 196 514 | 1 578 922 | 110 788 |
| Omsättningstillgångar | 8 209 085 | 16 779 813 | 8 235 811 | 4 505 167 | 4 554 593 |
| Kassa & bank | 7 438 779 | 15 766 331 | 6 364 817 | 3 746 571 | 4 166 089 |
| Summa tillgångar | 26 080 425 | 18 809 879 | 10 432 325 | 6 084 089 | 4 665 381 |
| Eget kapital | 19 842 310 | 15 229 026 | 10 232 287 | 6 003 521 | 4 531 017 |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 1 312 115 | 1 054 853 | 174 038 | 80 568 | 134 364 |
| Soliditet (%) | - | - | 98,3 % | 98,7 % | 97,1 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen minskade med 3,7 % jämfört med 2023, till 18,9 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 5,7 mkr, en nettomarginal på 30,3 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 5 åren.
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 6,3 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 99 % av bolagen med samma huvudbransch, annan sportverksamhet (SNI 93199). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
45,5 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
30,3 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−3,7 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
+58,3 % per år
2020 till 2024
Avkastning på eget kapital
28,8 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
6,26
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
9,4 mkr
2 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-09
5 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-07-03
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-05-31
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-03-20
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-03-11
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-12-31)
Registrerad: 2021-01-21
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Mölndal
Andra registrerade bolag med säte i Mölndal.
- .709 Media & Consulting ABAB
- +46 Transport ABAB
- 07x Invest ABAB
- 0x7F Consulting ABAB
- 151 Consulting ABAB
- 1566 Holding ABAB
- 1745 Electric ABAB
- 22:22 Invest ABAB