Aktivt företag
Sebbe's Mark & Belysning AB
Översikt
Bolaget skall bedriva entreprenadverksamhet inom bygg och mark samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 8 januari 2014
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 43120 Mark- och grundarbeten
- Bransch (SNI)
- SNI 43320 Byggnadssnickeriarbeten
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Skidsvängen 21
- Postnummer & ort
- 35249 VÄXJÖ
- Registrerat namn
- Sebbe's Mark & Belysning ABReg 2014-01-08
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
34,1 mkr
▼ 7,6 %Årets resultat
387 tkr
▼ 87,1 %Tillgångar
41,5 mkr
▲ 2,3 %Eget kapital
15,2 mkr
▼ 0,1 %Soliditet
50,1 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
13
Medelantal
Kassa & bank
1,6 mkr
▼ 33,9 %Totala skulder
19,2 mkr
▲ 0,9 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 34 088 935 | 36 912 323 | 30 202 260 | 23 899 191 | 19 839 613 |
| Övriga externa kostnader | 6 274 448 | 6 125 575 | - | - | 2 882 064 |
| Personalkostnader | 10 832 649 | 9 880 112 | - | - | 5 534 047 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 4 069 295 | 7 263 161 | - | - | 3 988 510 |
| Resultat e. fin. poster | 3 809 597 | 7 053 540 | 6 231 653 | 3 362 399 | 3 859 476 |
| Resultat före skatt | 512 097 | 3 839 540 | - | - | 2 749 476 |
| Årets resultat | 387 480 | 3 015 382 | - | - | 2 169 972 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 27 624 987 | 29 243 214 | - | - | 9 399 219 |
| Omsättningstillgångar | 13 850 826 | 11 291 671 | - | - | 9 156 656 |
| Kassa & bank | 1 645 705 | 2 490 206 | - | - | 1 817 340 |
| Summa tillgångar | 41 475 813 | 40 534 885 | - | - | 18 555 875 |
| Eget kapital | 15 246 143 | 15 258 663 | - | - | 7 298 921 |
| Långfristiga skulder | 8 860 295 | 9 053 094 | - | - | 3 449 557 |
| Kortfristiga skulder | 10 376 375 | 10 019 128 | - | - | 5 812 397 |
| Soliditet (%) | 50,1 % | 49,8 % | 49,9 % | 50,8 % | 48,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen minskade med 7,6 % jämfört med 2024, till 34,1 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 387 tkr, en nettomarginal på 1,1 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Soliditeten var 50,1 % vid årets slut.
- Omsättningen var högre än hos 96 % av bolagen med samma huvudbransch, mark- och grundarbeten (SNI 43120). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
11,9 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
1,1 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−7,6 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+14,5 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
2,5 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,33
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
2,6 mkr
13 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
3 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Växjö
Andra registrerade bolag med säte i Växjö.
- 1:st Promotion Profil och Presentreklam i Växjö ABAB
- 11:11 Bygg ABAB
- 111 Solutions ABAB
- 140630 & BEZZ INVEST ABAB
- 1407 Consulting ABAB
- 1453 Holding ABAB
- 1927 Holding ABAB
- 1927 Real Estate ABAB