Aktivt företag
Selander & Karlholm Aktiebolag
Översikt
Bolaget ska förmedla fastigheter.
- Registrerat
- 30 januari 1989
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 68310 Förmedling avseende fastighetsverksamhet
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Box 30
- Postnummer & ort
- 59121 MOTALA
- Registrerat namn
- Selander & Karlholm AktiebolagReg 1989-01-30
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
12,1 mkr
▲ 19,0 %Årets resultat
1,7 mkr
▲ 102,7 %Tillgångar
5,6 mkr
▲ 25,5 %Eget kapital
1,8 mkr
▲ 20,1 %Soliditet
31,7 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
7
Medelantal
Kassa & bank
3,8 mkr
▲ 56,2 %Totala skulder
2,7 mkr
▲ 44,9 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 12 077 841 | 10 152 942 | 10 937 756 | 15 975 261 |
| Övriga externa kostnader | 4 048 913 | 3 549 205 | - | - |
| Personalkostnader | 5 993 287 | 5 629 363 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 2 122 455 | 1 016 144 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 2 126 926 | 1 047 892 | 691 628 | 4 233 924 |
| Resultat före skatt | 2 126 926 | 1 047 892 | - | - |
| Årets resultat | 1 666 504 | 822 112 | - | - |
| Balansräkning | ||||
| Anläggningstillgångar | 1 125 000 | 1 125 000 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 4 509 212 | 3 365 791 | - | - |
| Kassa & bank | 3 768 030 | 2 412 842 | - | - |
| Summa tillgångar | 5 634 212 | 4 490 791 | - | - |
| Eget kapital | 1 787 252 | 1 487 748 | - | - |
| Långfristiga skulder | 290 998 | 14 389 | - | - |
| Kortfristiga skulder | 2 430 962 | 1 863 654 | - | - |
| Soliditet (%) | 31,7 % | 33,1 % | 18,1 % | 41,5 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen ökade med 19,0 % jämfört med 2024, till 12,1 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 1,7 mkr, en nettomarginal på 13,8 %.
- Soliditeten var 31,7 % vid årets slut, ned från 41,5 % (2022).
- Omsättningen var högre än hos 94 % av bolagen med samma huvudbransch, förmedling avseende fastighetsverksamhet (SNI 68310). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
17,6 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
13,8 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+19,0 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
−8,9 % per år
2022 till 2025
Avkastning på eget kapital
93,2 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,85
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,7 mkr
7 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
1 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-04-20
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Motala
Andra registrerade bolag med säte i Motala.
- 11 Consulting ABAB
- 1288 Fastigheter ABAB
- 1288 Holding ABAB
- 21p Fullpoängsservice ABAB
- 3xL Holding ABAB
- 4 AUTO I MOTALA ABAB
- 71Designs ABAB
- 8C Konsult ABAB