Aktivt företag

SemVal AB

AB Org.nr 5592536063
← Tillbaka

Översikt

Konsult till företag med inriktning på ekonomistyrning, Business Controller, redovisning.

Registrerat
24 april 2020
Juridisk form (SCB)
Övriga aktiebolag · 49
Bransch (SNI)
SNI 58190 Annan förlagsverksamhet, utom utgivning av programvara
Bransch (SNI)
SNI 59110 Produktion av film, video och tv-program
Bransch (SNI)
SNI 70100 Verksamheter som utövas av huvudkontor
Registreringsland
Sverige
Verksam (SCB)
Ja
Postnummer & ort
18692 VALLENTUNA
Registrerat namn
SemVal ABReg 2020-04-24

Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning

Ekonomisk översikt

Bokslut 2024
Omsättning
164 tkr
▼ 84,9 %
Årets resultat
100 tkr
▼ 63,5 %
Tillgångar
271 tkr
▼ 46,0 %
Eget kapital
278 tkr
▼ 30,9 %
Soliditet
103,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
2 tkr
▼ 99,2 %
Totala skulder
-7 tkr
▼ 112,1 %
Nyckeltal 20242023202220212020
Resultaträkning
Nettoomsättning 164 022 1 083 207 1 297 168 914 021 840 128
Övriga externa kostnader 64 508 53 847 - - 12 523
Personalkostnader 85 880 709 272 - - 473 826
Avskrivningar - - - - -
Rörelseresultat −4 266 302 188 - - 353 779
Resultat e. fin. poster 91 508 300 859 364 278 331 574 353 779
Resultat före skatt 130 427 350 859 - - 264 860
Årets resultat 100 422 275 472 - - 207 774
Balansräkning
Anläggningstillgångar 17 900 35 800 - - 0
Omsättningstillgångar 252 996 466 303 - - 602 697
Kassa & bank 1 836 216 303 - - 361 499
Summa tillgångar 270 896 502 103 - - 602 697
Eget kapital 278 195 402 773 - - 237 774
Långfristiga skulder - - - - -
Kortfristiga skulder −7 299 60 411 - - 276 004
Soliditet (%) 103,0 % 86,0 % 70,0 % 69,0 % 51,0 %

Analys av ekonomin

Bokslut 2024
  • Omsättningen har minskat 2 år i rad, från 1,3 mkr (2022) till 164 tkr (2024).
  • Årets resultat blev en vinst på 100 tkr, en nettomarginal på 61,2 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
  • Omsättningen var högre än hos 23 % av bolagen med samma huvudbransch, annan förlagsverksamhet, utom utgivning av programvara (SNI 58190). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
−2,6 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
61,2 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−84,9 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
−43,6 % per år
2021 till 2024
Avkastning på eget kapital
36,1 %
Årets resultat / eget kapital
Omsättning per anställd
164 tkr
1 anställd i snitt

Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).

Jämför SemVal AB med andra bolag →

Årsredovisningar

Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.

4 årsredovisning(ar)

Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-01-09 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-04-02 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-07-26 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-05-03 Format: application/zip

Domännamn

Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.

Hitta online

Sök efter detta företag på andra plattformar.

Topplistor

Bolag i samma bransch och län.

Fler företag i Vallentuna

Andra registrerade bolag med säte i Vallentuna.

Alla företag i Vallentuna →