Aktivt företag
Sendebad AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-15
Online bokhandel.
- Registrerat
- 24 april 2020
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 47612 Detaljhandel via internet eller postorder med böcker
- Bransch (SNI)
- SNI 74300 Översättning och tolkning
- Bransch (SNI)
- SNI 79120 Researrangemang
- Bransch (SNI)
- SNI 90110 Litterärt skapande och musikkomposition
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Gubbhögsgatan 20D
- Postnummer & ort
- 26151 LANDSKRONA
- Registrerat namn
- Sendebad ABReg 2020-04-24
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
1,6 mkr
▲ 14,5 %Årets resultat
30 tkr
▲ 51,0 %Tillgångar
472 tkr
▼ 2,2 %Eget kapital
136 tkr
▲ 40,5 %Soliditet
29,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
45 tkr
▼ 23,3 %Totala skulder
336 tkr
▼ 12,9 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 1 637 555 | 1 430 297 | 1 100 842 | 703 867 | 206 110 |
| Övriga externa kostnader | 451 626 | 304 608 | 232 291 | - | 74 750 |
| Personalkostnader | 2 779 | 696 049 | 615 964 | - | 12 598 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 37 732 | 24 864 | 43 942 | - | 20 020 |
| Resultat e. fin. poster | 37 598 | 24 864 | 43 604 | 2 087 | 20 020 |
| Resultat före skatt | 37 598 | 24 864 | 43 604 | - | 20 020 |
| Årets resultat | 29 810 | 19 742 | 34 629 | - | 15 736 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 472 355 | 482 787 | 649 252 | - | 78 283 |
| Kassa & bank | 45 086 | 58 754 | 67 885 | - | 52 823 |
| Summa tillgångar | 472 355 | 482 787 | 649 252 | - | 78 283 |
| Eget kapital | 135 977 | 96 766 | 77 024 | - | 40 736 |
| Långfristiga skulder | 0 | 80 001 | 80 001 | - | 30 000 |
| Kortfristiga skulder | 336 378 | 306 020 | 492 227 | - | 7 547 |
| Soliditet (%) | 29,0 % | 20,0 % | 12,0 % | 9,0 % | 52,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har ökat 4 år i rad, från 206 tkr (2021) till 1,6 mkr (2025).
- Årets resultat blev en vinst på 30 tkr, en nettomarginal på 1,8 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 4 åren.
- Soliditeten var 29,0 % vid årets slut, upp från 9,0 % (2022).
- Omsättningen var högre än hos 88 % av bolagen med samma huvudbransch, detaljhandel via internet eller postorder med böcker (SNI 47612). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
2,3 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
1,8 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+14,5 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+67,9 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
21,9 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,40
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,6 mkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-21
3 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Landskrona
Andra registrerade bolag med säte i Landskrona.
- 1413 Bryggkultur ABAB
- 2 Touch Beauty Lounge ABAB
- 261 Consulting ABAB
- 261 Ekonomi ABAB
- 261 Invest ABAB
- 261 Solutions ABAB
- 2Boman ABAB
- 2cureX ABAB