Aktivt företag
Senses by Wihlbacka AB
Översikt
Bolaget ska utveckla, marknadsföra och förvalta varumärken inom inredning, hjälpmedel och livsmedel samt arbeta med konsultation inom bolags organisatoriska utveckling. Bolaget ska även utföra fotografiska uppdrag.
- Registrerat
- 14 januari 2014
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 70200 Konsultverksamhet avseende företags organisation
- Bransch (SNI)
- SNI 47113 Detaljhandel via internet eller postorder med brett sortiment, mest livsmedel, drycker och tobak
- Bransch (SNI)
- SNI 10820 Tillverkning av kakao, choklad- och sockerkonfektyrer
- Bransch (SNI)
- SNI 74200 Fotoverksamhet
- Bransch (SNI)
- SNI 47242 Detaljhandel med konfektyrer
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Flottiljvägen 19
- Postnummer & ort
- 39241 KALMAR
- Registrerat namn
- Senses by Wihlbacka ABReg 2023-10-06
- Registrerat namn
- Wihlbacka FotoReg 2025-04-15
- Registrerat namn
- Wihlbacka MobilityReg 2025-04-15
- Registrerat namn
- Wihlbacka Exclusive ChocolateReg 2025-04-15
- Registrerat namn
- Wihlbacka interiör designReg 2025-04-15
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
8,9 mkr
▲ 57,2 %Årets resultat
481 tkr
▲ 53,9 %Tillgångar
3,1 mkr
▲ 48,9 %Eget kapital
1,3 mkr
▲ 69,3 %Soliditet
67,6 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
4
Medelantal
Kassa & bank
1,2 mkr
▲ 121,1 %Totala skulder
1,6 mkr
▲ 22,1 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 8 895 749 | 5 658 481 | 2 665 566 | 1 003 040 | 686 430 |
| Övriga externa kostnader | 2 430 077 | 1 951 451 | 875 517 | - | - |
| Personalkostnader | 2 205 175 | 224 745 | 5 075 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 812 198 | 293 809 | 328 966 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 816 622 | 288 620 | 315 136 | 84 808 | −24 614 |
| Resultat före skatt | 616 622 | 393 720 | 236 636 | - | - |
| Årets resultat | 480 965 | 312 614 | 184 576 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 1 023 330 | 960 615 | 579 922 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 2 054 562 | 1 106 446 | 1 079 012 | - | - |
| Kassa & bank | 1 214 764 | 549 296 | 366 334 | - | - |
| Summa tillgångar | 3 077 892 | 2 067 061 | 1 658 934 | - | - |
| Eget kapital | 1 272 165 | 751 577 | 438 963 | - | - |
| Långfristiga skulder | 691 706 | 665 060 | 611 453 | - | - |
| Kortfristiga skulder | 914 021 | 650 424 | 503 418 | - | - |
| Soliditet (%) | 67,6 % | 36,4 % | 31,7 % | 23,0 % | 16,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen har ökat 4 år i rad, från 686 tkr (2020) till 8,9 mkr (2024).
- Årets resultat blev en vinst på 481 tkr, en nettomarginal på 5,4 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Soliditeten var 67,6 % vid årets slut, upp från 23,0 % (2021).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 2,2 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 98 % av bolagen med samma huvudbransch, konsultverksamhet avseende företags organisation (SNI 70200). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
9,1 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
5,4 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+57,2 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
+89,7 % per år
2020 till 2024
Avkastning på eget kapital
37,8 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
2,25
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
2,2 mkr
4 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
2 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Kalmar
Andra registrerade bolag med säte i Kalmar.
- @ Soheilas ABAB
- 180 Degrees ABAB
- 1x2 Bygg i Sydost ABAB
- 24 i Norden ABAB
- 24 se Sverige ABAB
- 24 se Sverige Holding ABAB
- 24/7 Städservice ABAB
- 2Medics ABAB