Registrerat, ej verksamt

SENSIXE AB

AB Org.nr 5592258502
← Tillbaka

Översikt

Det är ett företag med fokus på IT och elektroniktjänster samt produkter. Företaget ska bedriva med konsultjänsterna för automotiv kunderna. Stora konsultingtjänster är: i. Mjukvaruutveckling ii. Mjukvarutestning iii. Elektronika enhetstestning iv. Funktionstestning etc. Produkter: Test och Automation applikationer och mjukvara 3D och Virtual Reality applikationer Marknand: Automotiv

Registrerat
7 november 2019
Juridisk form (SCB)
Övriga aktiebolag · 49
Bransch (SNI)
SNI 62100 Dataprogrammering
Bransch (SNI)
SNI 58290 Utgivning av annan programvara
Registreringsland
Sverige
Verksam (SCB)
Nej
Postnummer & ort
44392 LERUM
Registrerat namn
SENSIXE ABReg 2019-11-07

Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning

Ekonomisk översikt

Bokslut 2025
Omsättning
1,2 mkr
▼ 7,8 %
Årets resultat
173 tkr
▲ 23,4 %
Tillgångar
970 tkr
▼ 11,6 %
Eget kapital
442 tkr
▲ 12,1 %
Soliditet
78,2 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
230 tkr
▲ 63,3 %
Totala skulder
129 tkr
▼ 45,9 %
Nyckeltal 20252024202320222021
Resultaträkning
Nettoomsättning 1 229 998 1 334 656 2 318 812 1 782 690 951 827
Övriga externa kostnader 69 902 166 238 211 455 - -
Personalkostnader 998 552 922 489 1 591 128 - -
Avskrivningar - - - - -
Rörelseresultat 156 400 237 436 516 229 - -
Resultat e. fin. poster 157 517 244 107 516 148 199 986 352 515
Resultat före skatt 223 141 179 789 385 220 - -
Årets resultat 172 805 140 042 304 309 - -
Balansräkning
Anläggningstillgångar 315 294 315 294 190 005 - -
Omsättningstillgångar 654 810 782 258 854 693 - -
Kassa & bank 229 959 140 818 671 864 - -
Summa tillgångar 970 104 1 097 552 1 044 698 - -
Eget kapital 442 156 394 351 354 309 - -
Långfristiga skulder - - - - -
Kortfristiga skulder 129 220 238 849 290 355 - -
Soliditet (%) 78,2 % 69,5 % 64,3 % 79,6 % 78,6 %

Analys av ekonomin

Bokslut 2025
  • Omsättningen har minskat 2 år i rad, från 2,3 mkr (2023) till 1,2 mkr (2025).
  • Årets resultat blev en vinst på 173 tkr, en nettomarginal på 14,0 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
  • Soliditeten var 78,2 % vid årets slut.
  • Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 5,1 gånger om.
  • Omsättningen var högre än hos 53 % av bolagen med samma huvudbransch, dataprogrammering (SNI 62100). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
12,7 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
14,0 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−7,8 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+6,6 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
39,1 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
5,07
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder

Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).

Jämför SENSIXE AB med andra bolag →

Årsredovisningar

Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.

5 årsredovisning(ar)

Årsredovisning (period t.o.m. 2025-08-31)
Registrerad: 2026-03-17 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-08-31)
Registrerad: 2025-03-15 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-08-31)
Registrerad: 2023-10-04 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-08-31)
Registrerad: 2022-10-16 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-08-31)
Registrerad: 2021-10-29 Format: application/zip

Domännamn

Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.

Hitta online

Sök efter detta företag på andra plattformar.

Topplistor

Bolag i samma bransch och län.

Fler företag i Lerum

Andra registrerade bolag med säte i Lerum.

Alla företag i Lerum →