Aktivt företag
Set Sail Mejeriet AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-01
Bolaget ska bedriva gymverksamhet, personlig träning, föreläsningar inom hälso och träning, konsulttjänster inom friskvård, städ, renhållning samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 1 september 2014
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 93130 Drift av gymanläggningar
- Bransch (SNI)
- SNI 81210 Lokalvård
- Bransch (SNI)
- SNI 85599 Annan övrig utbildning
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- MÖTTERUDSVÄGEN, 1
- Postnummer & ort
- 67134 ARVIKA
- Registrerat namn
- Cementen Gym ABReg 2025-03-05
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
5,4 mkr
▲ 21,8 %Årets resultat
45 tkr
▼ 94,9 %Tillgångar
4,7 mkr
▲ 0,0 %Eget kapital
2,1 mkr
▲ 2,2 %Anställda
3
Medelantal
Kassa & bank
236 tkr
▲ 334,7 %Totala skulder
2,6 mkr
▼ 1,6 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 5 382 713 | 4 419 160 | 4 250 644 | 3 512 000 | 3 635 000 |
| Övriga externa kostnader | 3 360 328 | 3 308 182 | 2 488 329 | - | - |
| Personalkostnader | 1 371 815 | 1 260 112 | 1 472 794 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −105 776 | −403 512 | −371 702 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | −234 982 | 371 418 | −451 663 | 211 000 | 10 000 |
| Resultat före skatt | 67 018 | 871 418 | 25 337 | - | - |
| Årets resultat | 44 632 | 868 757 | 3 219 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 2 378 160 | 2 689 623 | 3 187 494 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 2 295 814 | 1 982 264 | 1 741 201 | - | - |
| Kassa & bank | 235 619 | 54 199 | 143 127 | - | - |
| Summa tillgångar | 4 673 974 | 4 671 887 | 4 928 695 | - | - |
| Eget kapital | 2 059 210 | 2 014 579 | 1 145 822 | - | - |
| Långfristiga skulder | 513 328 | 481 199 | 786 000 | - | - |
| Kortfristiga skulder | 2 101 436 | 2 176 109 | 2 996 873 | - | - |
| Soliditet (%) | - | 43,1 % | 23,2 % | 35,0 % | 37,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen har ökat 3 år i rad, från 3,5 mkr (2021) till 5,4 mkr (2024).
- Årets resultat blev en vinst på 45 tkr, en nettomarginal på 0,8 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Omsättningen var högre än hos 91 % av bolagen med samma huvudbransch, drift av gymanläggningar (SNI 93130). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
−2,0 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
0,8 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+21,8 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
+10,3 % per år
2020 till 2024
Avkastning på eget kapital
2,2 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,09
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,8 mkr
3 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-06
2 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Arvika
Andra registrerade bolag med säte i Arvika.
- 123 Fönster ABAB
- 1H-Tech Solutions ABAB
- 3H-Tech ABAB
- 42store ABAB
- 61:ans Bilvård Arvika ABAB
- 671 00 Fastighet ABAB
- A Delia Holding ABAB
- A Forest Tjänst ABAB