Aktivt företag
Seybold Media AB
Översikt
Företaget ska bedriva konsultverksamhet inom PR och kommunikation.
- Registrerat
- 15 juli 2022
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 90110 Litterärt skapande och musikkomposition
- Bransch (SNI)
- SNI 73300 PR och kommunikation
- Bransch (SNI)
- SNI 59200 Ljudinspelning och musikutgivning
- Bransch (SNI)
- SNI 90200 Scenkonst
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Brottkärrs Byväg 18
- Postnummer & ort
- 43658 HOVÅS
- Registrerat namn
- Seybold Media ABReg 2022-07-15
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
805 tkr
▼ 19,3 %Årets resultat
201 tkr
▼ 40,9 %Tillgångar
492 tkr
▼ 38,9 %Eget kapital
226 tkr
▼ 38,2 %Soliditet
45,9 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
413 tkr
▼ 30,2 %Totala skulder
266 tkr
▼ 39,4 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 804 553 | 996 963 | 671 728 | 275 953 |
| Övriga externa kostnader | 47 696 | 76 209 | 62 590 | - |
| Personalkostnader | 504 529 | 494 216 | 417 401 | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 252 332 | 426 538 | 191 737 | - |
| Resultat e. fin. poster | 253 116 | 428 401 | 191 792 | 163 926 |
| Resultat före skatt | 253 116 | 428 401 | 191 792 | - |
| Årets resultat | 201 137 | 340 536 | 152 296 | - |
| Balansräkning | ||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 492 259 | 805 051 | 482 254 | - |
| Kassa & bank | 412 547 | 591 063 | 310 693 | - |
| Summa tillgångar | 492 259 | 805 051 | 482 254 | - |
| Eget kapital | 226 179 | 365 942 | 177 406 | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 266 080 | 439 109 | 304 848 | - |
| Soliditet (%) | 45,9 % | 45,5 % | 36,8 % | 61,8 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen minskade med 19,3 % jämfört med 2024, till 805 tkr.
- Årets resultat blev en vinst på 201 tkr, en nettomarginal på 25,0 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Soliditeten var 45,9 % vid årets slut, ned från 61,8 % (2022).
- Omsättningen var högre än hos 67 % av bolagen med samma huvudbransch, litterärt skapande och musikkomposition (SNI 90110). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
31,4 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
25,0 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−19,3 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+9,4 % per år
2023 till 2025
Avkastning på eget kapital
88,9 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,85
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
805 tkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
4 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-02-17
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-01-30
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-01-25
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-03-08
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Hovås
Andra registrerade bolag med säte i Hovås.
- 1690 STO ABAB
- 26by20 Group ABAB
- 2Pint Software ABAB
- 360 Project Management ABAB
- 3iL ABAB
- 4 Knape ABAB
- 4 You Taxi GBG ABAB
- 436 måleri ABAB