Aktivt företag
SFKV Musik AB
Översikt
Uppdaterad 2026-05-30
Aktiebolaget ska bedriva artistisk verksamhet och musikproduktion samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 17 september 2013
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 90390 Annan stödverksamhet avseende konstnärligt skapande och scenkonst
- Bransch (SNI)
- SNI 90200 Scenkonst
- Bransch (SNI)
- SNI 59200 Ljudinspelning och musikutgivning
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Badstrandsvägen 23
- C/o
- c/o Fahlberg
- Postnummer & ort
- 11265 STOCKHOLM
- Registrerat namn
- SFKV Musik ABReg 2013-09-17
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
7,4 mkr
▲ 24,5 %Årets resultat
759 tkr
▲ 359,0 %Tillgångar
7,7 mkr
▼ 3,8 %Eget kapital
2,3 mkr
▲ 50,4 %Kassa & bank
2,9 mkr
▼ 37,4 %Totala skulder
5,1 mkr
▼ 17,3 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 7 380 640 | 5 928 403 | 5 376 000 | 1 246 421 | 1 832 304 |
| Övriga externa kostnader | 387 314 | 260 167 | - | 1 079 126 | 593 984 |
| Personalkostnader | - | - | - | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 968 182 | 168 318 | - | 258 458 | 343 376 |
| Resultat e. fin. poster | 960 493 | 166 412 | - | 258 108 | 343 376 |
| Resultat före skatt | 960 493 | 212 412 | - | 258 108 | 343 376 |
| Årets resultat | 758 993 | 165 368 | - | 204 820 | 269 771 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 2 785 648 | 426 667 | - | 1 066 667 | 1 386 667 |
| Omsättningstillgångar | 4 886 451 | 7 552 537 | - | 2 518 945 | 3 667 010 |
| Kassa & bank | 2 877 901 | 4 598 959 | - | 1 679 320 | 2 864 198 |
| Summa tillgångar | 7 672 099 | 7 979 204 | - | 3 585 612 | 5 053 677 |
| Eget kapital | 2 266 340 | 1 507 347 | - | 654 355 | 449 535 |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 5 085 759 | 6 151 857 | - | 2 815 257 | 4 488 142 |
| Soliditet (%) | - | - | - | 20,8 % | 10,7 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen har ökat 3 år i rad, från 1,2 mkr (2021) till 7,4 mkr (2024).
- Årets resultat blev en vinst på 759 tkr, en nettomarginal på 10,3 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 4 åren.
- De kortfristiga skulderna var större än omsättningstillgångarna (balanslikviditet 0,96).
- Omsättningen var högre än hos 94 % av bolagen med samma huvudbransch, annan stödverksamhet avseende konstnärligt skapande och scenkonst (SNI 90390). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
13,1 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
10,3 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+24,5 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
+41,7 % per år
2020 till 2024
Avkastning på eget kapital
33,5 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
0,96
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-05
3 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Stockholm
Andra registrerade bolag med säte i Stockholm.
- .DALLAS.GREEKPAN ABAB
- 's-Gravendijk Invest ABAB
- (K)lyftigt ABAB
- (s.m.i.t.h) swedish management innovation thinkers ABAB
- @BASE106 ABAB
- & Senocq ABAB
- & Zetterqvist kommunikation ABAB
- &Berhe agency ABAB